Mit’e nasıl girilir?

0

Mit’e nasıl girilir?

Mit’e nasıl girilir 2015

Mit dediğimiz aslında milli istihbarat teşkilatının kısaltılmışıdır. Adından da belli olacağı üzere buraya girmek için bazı özelliklere sahip olmak, bazı ön koşulları sağlamak gerekmektedir.

Öncelikle mit’in yapısına bakalım.

Mit’in iki türlü çalışanı vardır. Bunlardan ilki,

  1. haber almada kullanılan ve toplumun içinde belirli yerleri olanlardır. Bu grup Mit’in kadrolu personeli değildir. Mit ihtiyaç duyduğu alanlarda haber almak için, kişinin pozisyonunu, eğitimin ve bazı özel durumlarını inceleyerek uygun olan kişiye teklif eder ve Mit’in kadrosuz personelleri arasında yerini alır.
  2. Diğer tür çalışanları ise, Mit’in kadrolu personelleridir. Bu personeller devlet memurlarından farklı değillerdir ve belirli yasalara tabidirler. Devletten maaş alarak çalışırlar. Kadrolu Mit çalışanları toplumun içerisinde haber almada kullanılmazlar. Sadece haber alma faaliyetlerini yönlendirmekte ve bu haberleri değerlendirmekte kullanılırlar.

Peki, bu iki tür çalışandan biri nasıl olunur yani mit elemanı nasıl olunur?

Mit’e nasıl katılınır?

Çok eskiden Mit’e alımlarda tavsiye ön plandaydı yani birilerinin sizi önermesi ile işe giriş yapabiliyordunuz. Bugün ise sistem biraz daha değişti.

Öncelikle lisans mezunu olmanız gerekmektedir.  Daha sonra ise KPSS’de puan şartı aranmaktadır. Bu puan limiti bugüne kadar genellikle 80 oldu. KPSS’de bu başarı şartını yerine getiren adaylardan yabancı dil şartı aranır. Bu yabancı dil, İngilizceden Gürcüceye kadar birçok dil olabilir. Bu arada MİT’e girebilmek için askerlik şartı da aranır, ancak bu çok da zorunlu değildir. Teşkilat, ihtiyaca göre tecilli bir kişiyi de istihdam edebilmektedir.

Bu ön şartlar sağlandıktan sonra ise,

1-)Yazılı ve Sözlü Sınavlar

2-)Kompozisyon

3-)Kişilik Envanteri Uygulamaları

4-)Uygulamalı Bölümler

5-)Sağlık Muayenesi

6-)Mülakat

7-)Atama aşamaları gelmektedir. Tüm bunları aşınca hayallerinize ulaşmış olursunuz.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir