Mimar maaşları

0

Mimar MaaşlarıMimarlar Ne Kadar Kazanır?

Yüzyıllardır taştan kerpiçten yaşadığımız alanları yaratmışlardır mimarlar.Bugün ise artık en yüksek teknolojiyle en kaliteli en dayanıklı binaların yaratıcılarıdır. Mimarlar üniversitelerin 4 yıllık mimarlık lisans bölümlerinden mezun kişilerdir.Gerek bilimsel makale hazırlarlar,gerek kendinden sonra gelecek mimarları yetiştirirler gerekse de kentimizi baştan inşa ederler.Yollarımızdan, hava alanlarımıza ve diğer tüm yaşam alanlarımıza kadar üretmek onların işidir.Şimdi bu kadar önemli bir mesleğe sahip olan mimarlarımızın 2015 yılı itibariyle aldıkları maaş miktarlarını inceleyelim.

2015 mimar maaşları

Mimar maaşları da bir çok diğer çalışma kolunda olduğu gibi özel sektöre oldukça fazla değişkenlik göstermektedir.Yapılan onlarca mülakat,sınav,çizim yetenek gösterilerinden sonra şirket çapına yaptıkları işe ve çizim yeteneklerine göre maaş alırlar.

Örneğin;

  • 2015 yılı Turkcell de çalışan bir mimar aylık ortalama 4700 ile 4800 tl arası maaş almaktadırlar net olarak.Bunun içinde primleri,ek giderleri de dahildir.
  • IBM şirketinde ise teknik bir mimar ayda ortalama 4100 ile 4250 tl arası maaş alır.
  • Devlet memuru olan bir mimar ise ilk girdiği zaman 2.987 tl maaş ile başlar ve memuriyet derecesine göre maaşı da artış gösterir yani 15 Ocak 2015 itibariyle 25 yıllık devlet memuru olarak çalışan bir mimar 3.702 tl maaş alır.

Bu hesaplamalar aile yardımı almayan bekar ve çocuksuz personele göre hesaplanmıştır.Aynı şekilde aldıkları ek ödenekler yol masrafları da maaşın içine dahil edilmemiştir.

Mimarlar için diğer yazılarımız

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorumu Siz Yapın!

  Subscribe  
Bildir