Mesut Yılmaz Kimdir

0

Mesut Yılmaz Kimdir?

Mesut Yılmaz Kimdir?

6 Kasım 1947 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Ahmet Mesut Yılmaz, Türk siyasetçisi, eksi Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı ve eski Anavatan Partisi Genel Başkanıdır. 1991 ila 1999 yılları arasında 2 yıl süre ile 3 kez başbakanlık ve çeşitli bakanlık görevlerini yapmıştır.

Mesut Yılmaz Aile Hayatı

1947 doğumlu olan Mesut Yılmaz, 1975 yılında Berna Hanım ile hayatını birleştirmiş ve bu evlilikten de Yavuz ve Hasan adında iki oğlu olmuştur. Evlilik akdini hala devam ettiren Mesut Yılmaz, aslen Hemşinlidir. Geçtiğimiz günlerde en büyük oğlu Yavuz Yılmaz’ı kaybeden Mesut Yılmaz, son yıllarda da aktif olarak siyaset yapmamaktadır.

Mesut Yılmaz Eğitim Hayatı

Ortaokula Avusturya Lisesi’nde başlayan Mesut Yılmaz, ortaöğretimini İstanbul Erkek Lisesi’nde tamamlamıştır. 1971 yılında da Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisadi Bölümünden mezun olmuştur. Yüksek lisans eğitimi için de Almanya’nın Köln şehrindeki Köln Üniversitesi’nde yapmıştır.

Mesut Yılmaz’ın Kariyeri

1975-1983 yılları arasında çeşitli kimya, tekstil, ulaştırma sektörlerinde yöneticilik görevlerinde bulunan Mesut Yılmaz, 1983 yılında kurulmuş olan Anavatan Partisi’nde kurucu iye ve genel başkan yardımcılığına başlamıştır. Bilgilendirmeden Sorumlu Devlet Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Avrupa Demokrasi Birliği genel başkan yardımcılığı yapmıştır. 5 ay süre ile 1991 yılında, 4 ay süre boyunca 1996 yılında ve 18 ay süre boyunca 1997-1999 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık görevini yürütmüştür.

Tum Ozgecmis Orneklerine Buradan Ulasabilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir