Meral Akşener CV

0

Meral Akşener CV

Meral akşener’in özgeçmişini inceleyecek olursak, öncelikle eğitim hayatındaki başarıları göze çarpmaktadır. Detayları yazıda bulabilirsiniz!

Eğitim Hayatı

Meral Akşener, 1956 yılında Kocaeli ilinin İzmit ilçesine bağlı Gündoğdu köyünde doğmuştur.

  • Eğitim hayatına Kocaeli’nde başlamış, Üniversite hayatına ise İstanbul’da, İstanbul üniversitesinde devam etmiştir.
  • İstanbul üniversitesi fen-edebiyat fakültesi tarih bölümünden derece ile mezun olmuştur.
  • Daha sonra Marmara üniversitesi sosyal bilimler enstitüsünde doktora yapmıştır.
  • Doktora yaptıktan sonra Kocaeli üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır.

Meral Akşener Siyasi Hayatı

Eğitim ve öğretim hayatına siyasete girerek son veren Akşener, siyasette uzun soluklu izler bırakmıştır. İlk olarak dönemin başbakanı Tansu Çiller’in isteği üzerine siyasete atılan Akşener, 1994 yılında yerel seçimlerde, Kocaeli büyükşehir belediye başkanlığına adaylığını koymuştur. Fakat Akşener bu yerel seçimleri kazanamamıştır.

Bir sonraki sene DYP kadın kolları başkanı olarak göreve başlamıştır. Aynı dönemde İstanbul’dan DYP adına milletvekili seçimlerinde adaylığını koymuştur ve bu seçimlerde Akşener milletvekili olarak meclise girmeyi başarmıştır. Vekilliği devam ettiği süreçte 1997 yılında, refah partisi ve doğru yol partisinin koalisyon ortaklığında İçişleri bakanlığını sürdürmüştür. Sonraki dönemlerde doğru yol partisinden ayrılarak, milliyetçi hareket partisine geçiş yapmıştır.

24. Dönem Milliyetçi Hareket Partisi’nden İstanbul milletvekili seçilmiştir. Siyaset hayatına 2011 yılında TBMM başkanvekili görevini de ekleyen Akşener, bu sure zarfında ailesinide ihmal etmemiştir. 2015 seçimlerinde partisinin oy kaybetmesi ile genel başkanlığa adaylığını koymuştur, fakat MHP genel başkanlığını kazanamamıştır. Pes etmeyen Akşener, kendi öncülüğünde İYİ partiyi kurmuştur.

Meral Akşener Hangi Partinin Kurucusudur?

Partisinin gerekli prosedürlerini yerine getirdikten sonra 25 ekim 2017 yılında kamuoyuna açıklamıştır. 24 haziran 2018 yılında yapılan genel seçimlere İYİ parti olarak, cumhurbaşkanlığı seçimine ise bizzat kendisi aday olarak katılmıştır. Cumhurbaşkanlığını kazanamamasına rağmen partisi meclise girmeyi başarmıştır. Aktif siyaset hayatında birçok başarılara imza atan Akşener, ülkemize çok renkli bir partiyi de kazandırarak insanların taktirini kazanmayı başarmıştır.

Diğer CV Örnekleri ve Boş CV Şablonlarına Buradan Ulaşabilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir