Memurluk Mülakat Soruları

0

Memurluk Mülakat Soruları

Memurluk, birçok kişinin hayal ettiği saygın bir meslektir. Memur olmak için aşama aşama sınavlardan geçmek gerekebilir. Kamu personeli sınavının haricinde, her kurumun kendi bünyesinde açtığı sınavları da vardır. Gerek uygulamalı, gerek ise sözlü yapılan bu sınavlar da kişiyi memurluğa hazırlamaktadır.

Memur Ne İş Yapar?

Bir devlet memuru, hangi kurumda ve pozisyonda çalışıyor ise, o pozisyonun gerektirdiği biçimde verilen görevlerini yerine getirmekle yükümlüdür. Memurluk, sadece masa başında çalışmak demek değildir. Ya da klişe olarak sabah 08:00 ve akşam 17:00 çalışmak, hafta sonları tatil yapmak demek değildir. Memurlar sadece masa başında çalışmadıkları gibi, çalıştıkları kuruma göre vardiya sisteminde çalışan memurlar da vardır.

Memur Olmak İçin Ne Okumak Gerekir?

Öncelikle; kişinin hangi kurumda memur olmak istediğine göre okuması gereken okul veya okullar belirlenebilir. Öğretmenlik için hangi branş ise o branşa ilgili bölümü okumak gerekirken, bir adliye memurunun da pozisyonuna göre adalet bölümü okuması gerekebilir.

Memurluk Mülakat Aşamaları Nelerdir?

Kamu personeli sınavının ardından, mülakat aşamasına geçildiğinde genellikle memur adayları sözlü mülakata tabi tutulurlar. Sözlü mülakatta, sorulan sorulara doğru yanıt vermekten ziyade vücut dili ve hitabet büyük önem taşır. Aynı zamanda kılık kıyafetin düzgünlüğü çok önemlidir. Erkek adayların tıraşlı olması, kadın adayların ise saçlarının düzenli toplu ve makyajlarının abartıdan uzak sade olması gerekir.

Memurluk İşe Alım Süreci

Tüm mülakat aşamaları bittikten sonra, belirlenen süreler içinde sonuçlar açıklanır. Memurluğa hak kazanıp kazanmadığını öğrenen adaylardan memurluğa hak kazanmış olanlardan bazı evraklar istenir. Hazırlanan bu evraklar kuruma teslim edildikten sonra güvenlik soruşturması süreci başlar. Memur olacak kişi hakkında güvenlik soruşturması tamamlanıp, işe alınmasında sakınca görülmeyen adaylar akabinde göreve başlatılır.

Memurlar için Günce İş ilanlarına Buradan Ulaşabilirsiniz!

Memurluk Mülakatında Sorulan Sorular

Genel olarak mülakata aşamasında memur adaylarına mutlaka mesleki bir bilgi sorusu sorulmaktadır. Bunun haricinde, genel kültür, tarih, vatandaşlık bilgisi gibi konularda da sorular sorulabilir. En sık soru sorulan alan tarihtir. Ancak mülakata girecek olan tüm memur adaylarının, başvurduğu kurum ve pozisyon hakkında mutlaka bilgi sahibi olmaları gerekmektedir.

Memur CV Örneklerine Buradan Ulaşabilirsiniz!

 

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir