Mekatronik Nedir? Ne iş Yapar

0

Mekatronik Nedir? Ne iş Yapar?

Mekatronik;   elektrik- elektronik, makine yazılım ve kontrol mühendisliğinden harmanlanmış çok alternatifli mühendislik dalıdır ve çağımızın en yeni ve popüler bilim dalıdır.

Mekatronik Görevleri

Mekatronik mühendisliği geniş bir uygulama ve çalışma alanlarına sahiptirler.  Akıllı bilgisayar denetimi, makine denetimi, elektrik – elektronik, gibi mühendislik dallarının birleşiminden ortaya çıkmıştır. Akıllı bir elektromekanik sistem kurabilmek için alt teknolojileri kullanarak bu alanda yetkili kişilerle iletişim alinde olarak karmakarışık bir proje hazırlayıp, proje için gerekli olan araç –gereç, personel, zaman gibi üretimini her safhasının içinde bulunurlar. Sistemler birbirleri ile ilişkilendirerek projenin uygunluğunun denetlerler.

Mekatronik Kaç Saat Çalışır?

Mekatronik mühendisliği ileri teknolojiye sahip atölyelerde laboratuvarlarda fabrikalarda çalıştıklarından dolayı çalışma saatleri de çalıştığı kurumun saatlerin göre ayarlıdır.

 Mekatronik Nerelerde Çalışırlar

 Mekatronik mühendisleri sakin ve temiz ortamlara çalışmaları gerekse de zaman zaman gürültülü ve kirli ortamlarda da çalışmak zorunda kalabilmektedir.  Çalışma esnasından birinci derecede veri ve makineler ile iç içe olmak zorundadırlar. İşveren ve meslektaşları ile de sürekli iletişim halinde olmak zorundadırlar.

Mekatronik Mühendisliğinde Aranan Özellikler

Mekatronik mühendisliğinde ileri seviyede yabancı dil bilmek, fen ve matematik alanlarından % 100 başarılı olmak,  hayal gücü geniş uzay ve şekil ilişkileri görüp çizebilen, elektronik cihazlarla çalışmayı seven, gözleri iyi gören yenikliklere açık olan algılaması yüksek olan sembol ve sayılarla fikir yürütebilen analiz etme yeteneği yüksek olması gibi özelikler aramaktadır.

Diğer Mesleklere Buradan Ulaşabilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir