Matematik bölümü mezunları nerelerde çalışır?

0

Matematik bölümü mezunları nerelerde çalışır?

Matematik bölümü mezunları nerelerde çalışır?

Matematik bölümü üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinden biridir. Öncelikle yeterli puanı alarak bu bölümü bitirmeniz gerekir. Oldukça zor olan bölümlerden biridir. Çünkü hemen hemen her bilim dalının temelini matematik oluşturur. Matematik okuyan kişinin sayıları gerçekten sevmesi biraz da fizik, kimyadan anlaması gerekmektedir. Çünkü bu bölümler birbirleriyle bağıntılıdır.

Mezun olduktan sonra matematik mezunu olarak birçok alanda çalışabilirsiniz. Peki, matematik bölümü mezunları nerelerde çalışır?

Matematik bölümü mezunları çalışma alanları

Pedagojik formasyon alıp lise ve ortaokul dengi okullarda öğretmenlik yapabilirsiniz. Bunun dışında yüksek lisans ve doktora yapıp akademik kariyerinize devam edebilir hatta profesörlüğe kadar yükselebilirsiniz.

Bunların dışında bir sektörde olmak istiyorum diyorsanız birçok banka ve özel kuruluşta analist olarak çalışabilirsiniz.

Kamu sektöründe atılıp hazine müsteşarlığında veya devlet bankalarında görev alabilirsiniz. TUBİTAK, Telekom gibi finansal uzman arayan şirketlerde çalışabilirsiniz. Ve tüm bu bahsettiğimiz kurumlarda iyi maaşlara çalışabilirsiniz.

Sektör dışına da atlayabilir sayıları sevdiğiniz için ticaretle uğraşabilirsiniz. Hatta bir iş yeri açıp onu bile işletebilirsiniz. Tabi ki matematik gibi zor bir bölümü okuduktan sonra başka bir sektöre atlamak oldukça zor gelebilir ve kendi mesleğimde bir şeyler yapmak istiyorum diyebilirsiniz. O zaman yukarıda belirttiğimiz kamu kuruluşları ve özek sektör firmalarında iş arayabilirsiniz.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir