Maliye Ne iş Yapar?

0

Maliye Ne iş Yapar?

Maliye Alanında Çalışacaklarda Gereken Nitelikler

  • Sayısal yeteneğe sahip dikkatli ve titiz kimseler olması gerekir.
  • Maliye eğitimi almış ve uygulamada pratik sahibi olmalıdır.
  • Yüksek muhakeme ve yorum gücüne sahip olma, ekonomiye ilgi duyma, ayrıntı ile uğraşmaktan hoşlanmalı, dikkatli, tertipli ve sabırlı olmalı, yerinde ve doğru karar verebilmesi, kararların uygulanmasını takip edebilmeli, kapalı ortamda çalışmaktan rahatsız olmamalı, iyi iletişim kurabilmelidir.
  • Maliye bölümünün çalışma alanı geniş olmasından dolayı çok tercih edilen bölümlerdendir. Maliye bölümü okuyacak olanların sayısal zekâları ve sayısal yorumlamaları iyi şekilde yapabilecek kişiler olması gerekmektedir.
  • Sayısal zekâsı iyi olmayan ve grafik gibi sayısal yorum isteyen şeyleri yorumlayamayan kişiler hem okurken zorlanır hem de çalışma alanlarında sıkıntı yaşarlar.
  • Maliye bölümü ülkemizdeki üniversitelerin hemen hepsinde vardır ve birçok öğrenciyi donanımlı olarak mezun etmektedirler. Okullar öğrenciyi donanımlı hale getirirken, öğrenci de kendini geliştirmek için çaba sarf etmelidir. Sadece biri yeterli olmayacaktır.

Maliye Ne İş Yapar

Maliye ne iş yapar sorusunu genelde üniversite tercihi yapacak olanlar araştırmaktadır.  Kamu sektöründe ve özel sektörde mali konulara ilişkin sorunlara bilimsel yöntemlerle gerekli çözümleri geliştirecek elemanlar yetiştirilir. Çalışma alanlarında tecrübeli ve deneyimli elemanlar yetiştirilmektedir.

Maliye Okuyanlar Nerelerde Çalışırlar

Maliye okuyanların Çalıştığı Alanlar; maliye ve gümrük bakanlığı, merkez bankası, kamu iktisadi teşebbüsler, DPT, mahalli İdareler, Sayıştay yanında bankalarda ve özel sektörün değişik kuruluşlarda çalışabilir. Ayrıca büro açarak mali müşavirlikte yapabilirler. Çalışma alanları oldukça geniştir.,

Diğer Mesleklere Buradan Ulaşabilirsiniz!


CV Hazırlama Adımları

CV Hazırlama İle İlgili Tüm Detaylara Buradan Ulaşabilirsiniz! Yada Siz Sorun Biz Cevaplayalım!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir