Maliye bölümü mezunları nerelerde çalışır?

3

Maliye bölümü mezunları nerelerde çalışır?

Maliye bölümü mezunları nerelerde çalışır?

Maliyeciler görev olarak, kamu sektöründe ve özel sektördeki mali problemlerle ilgilenirler. Kamu kesiminde çalışanlar devlette yapılan harcamaları denetler ve uygularlar. Özel sektörde çalışanlar ise harcamaları hukuki ve ekonomik açıdan değerlendirirler.

Maliye mezunu olarak çok fazla ilerleyebileceğiniz yol vardır. Belli sınavlara girerek ve birazda yılların tecrübesini kazanarak maliye müfettişi olabilirsiniz. Ki o zaman aranan bir kişi de olabilirsiniz.

Bunun için üniversitelerin 4 yıllık maliye bölümünü okuyup bitirmeniz gerekiyor. Peki, maliye bölümü mezunu olduktan sonra nerelerde çalışabilirsiniz?

Maliye mezunları çalışma alanları

Maliye mezunlarının kamuda istihdam alanı oldukça fazladır. Özellikle maliye ve gümrük bakanlığına girerek, potansiyelinize göre maliye müfettişi, hesap uzmanı, vergi kontrol memuru olabilirsiniz.

Eğer uygulama görevinde yer almak istiyorum diyorsanız yine bakanlıklarda defterdar, gelir müdürü, vergi dairesi müdürü yada vergi memuru olarak çalışabilirsiniz. KPSS sınavıyla kamu sektörüne girebilirsiniz. Ancak KPSS-A puanınızla bunlara başvuru yapabilirsiniz. Müfettişlik gibi daha yüksek mevkiler için ekstra sözlü mülakatlardan da geçersiniz.

Bunlar dışında yine kamuda, kamu iktisadi teşebbüslerinde, merkez bankasında devlet planlama teşkilatında, mahalli idarelerde, belediyelerde, sayıştay ve diğer birçok kurumunda çalışabilirsiniz.

Eğer özel sektörde olmak istiyorum diyorsanız kendi muhasebe veya mali müşavirlik bürolarınızı açabilirsiniz. Ayrıca yine özel firmalarda denetçi olarak çalışabilir ya da yönetici olabilirsiniz.

 

Paylaş

3
Kimler Neler Demiş?

2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
nuran oktar

peki iki yıllık muhasebe mezunu olduktan sonra aöf den de maliye okuyorum mezun olduktan sonra kpss sınavına mı girsem yoksa sizce ne yapmalıyım. iyi çalışmalar. 🙂

hasan mete

bende iki yıllık muhasebe okudum, sonra açıktan maliye okuyorum lisans tamamlamayla son sınıftayım. Karın tokluğuna mali müşavirin yanina girdim belki bişeyler öğrenirim diye.Faydalı da oluyor şuan hem okuyup hem çalışıyorum. Okul bitince ne olcak haziranda bilmiyorum ama bakıcaz kppss ya da mali müşavirlik sınavlarında.

Murat

SMMM bürolari insan emeği emen yerlerdir asgari ücretin altında maaş verirler bişey öğrenemezsin öğrensen bile uzun vadede öğrenirsin 3-5yıl bir kursa gitsen 1-2 ayda öğrenilecek şeyler.