Mali Müşavir Ne İş Yapar?

0

Mali Müşavir Kimdir? Ne iş Yapar?

Mali müşavirliğin bir kaç farklı çeşidi vardır ve hepsinin yaptığı iş genel olarak benzer olsa da bazı durumlarda değişikliklerde bulunabilmektedir. Mali müşavirliğin temel amacı ise, çalıştığı kurum ya da kuruluşun işlerinin ve faaliyetlerinin düzenli, güvenilir ve sağlıklı bir şekilde ilerleyip ilerlemediğini kontrol eden, işlemlerin sonuçlarını belirtilen mevzuata göre denetlemesini yapan, denetleme sonrasında asıl sonucu resmi ve ilgili kişilere taraf gütmeden bilgilerine sunmaktır. Bu işi yapmaya hak kazanmış kişilere de serbest muhasebeci ya da yeminli mali müşavir denmektedir.

Çalışma Alanları: Mali müşavirler nerede çalışır?

Mali Müşavir Kimdir? Ne iş Yapar?Mali Müşavir hangi işlerden sorumludur ?

  • Serbest işle uğraşan kişilerin, özel ve resmi kurum ve kuruluşların aylık ya da belirli aralıklarla gelir ve giderlerini adı değişebilen serbest meslek kazanç ve işletme defteri gibi çeşitli defterlere bilgileri kayıt eder.
  • Kurum ve kişilerin vergi beyannamelerini düzenlemekle görevlidir.
  • Kurum ve kişilerin vergi daireleri ile arasında olacak işlerin uygun şekilde ilerlemesini sağlar.
  • Mali tablo, beyanname gibi yazı işlerini yapar ve denetler, bunları yazılı şekilde bildirmek için rapor hazırlar, bilirkişilik ve tahkimlik yapar.
  • Vergi, gecikme faizi, ceza ve fonlar ile ilgili bilgi toplar sorunları çözüme ulaştırır.
  • Tüzel ve gerçek kişilerin şirketleri için muhasebe sistemi oluşturur ve bunu geliştirir, muhasebe, finans ve mali mevzuat gibi işlerin düzenlenmesinden sorumludur.
  • Yatırım, fon kaynakları, kredi çekme konusunda tespit ve ilişkileri ayarlayan, sermayeyi hesaplayıp düzenleyen kişidir.

Mali Müşavir Nasıl Olunur 2018?

Mali Müşavirler Nasıl CV Oluşturmalı?

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir