Makinist Maaşları

0

Makinist Maaşları

Makinist Ne İş Yapar?

Ülkemizin hemen hemen her yerinde Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarına ait trenler seferler yapmaktadır. Bildiğiniz gibi nasıl otomobil, uçak, kamyon ve gemilerin şoförleri bulunuyorsa trenlerinde şoförleri bulunmaktadır. Bu trenleri süren kişilere makinist denir. Makinistler ülkemiz koşullarına göre çok iyi para kazanmaktadır.

Makinist Görevleri nelerdir?

  • Tren şoförüdür.
  • Treni kontrol eder.
  • Trenin bakımlarını yaptırır.
  • Oluşabilecek sorunları göze alarak hareket eder.
  • Hiçbir şekilde resmi tatilleri yoktur.
  • Durmadan tren başındadırlar.

Makinistler görevleri gereği resmi tatillerden faydalanamazlar. İş dönüşünde kendi merkezlerinde 16 saat başka merkezlerde ise 8 saat istirahat hakkı vardır.

Makinist Nerelerde Çalışabilir?

Makinist tren sürücüsüdür. Tren istasyonlarında görev alır. Göz, el, ayaklarını, uyarıcılara çabuk tepki verebilen, kısa zamanda her şeyi çabuk algılayan, dikkatli, sorumlu, soğukkanlı, renkleri sorunsuz ayırt edebilen, bedenen ve ruhen sağlığı yerinde olan, makinelerle uğraşmayı seven ve mekanik yetenekleri olan kişiler makinist görevini yapabilir.

Makinist Ne Kadar Maaş Alır?

Türkiye genelinde makinist maaşları genel olarak en düşük 2 bin 500 liradan başlamaktadır. En fazla 4 bin 500 liraya kadar çıkmaktadır. Fakat tecrübeli ve eski makinistlerin kazancı diğer makinistlere oranla daha fazladır. Fakat bilindiği gibi makinist mesleği oldukça zordur. Çünkü birden fazla seferi ile günlerce tren başında kalmaktadırlar. Evlerine günlerce gidememe beklide en çok zorlayan unsurlardan bir tanesidir.

Diger Mesleklere Dair Tum Maas Bilgilerine Buradan Ulasabilirsiniz!

Makinist Haftada kaç Saat Çalışır? 40
Makinist Ayda kaç Saat Çalışır? 130-140
Mesai var mı? Esnek Çalışma Saatleri
Aktif Maaş 2598 TL (temmuz 2017)
Prim 0 TL
Verilen Zam 175 TL (%5)
Vergi Dilimi 20% (temmuz 2017)
Toplam Ele Geçen 2779 TL (Ocak 2017)
Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir