Maaş Pazarlığı Nasıl Yapılır

0

maas pazarligi

 

İş görüşmesinde artık en son ve en önemli noktaya geldiniz; Maaş pazarlığına! Ne kadar ücret isteyeceksiniz? İstediğiniz ücret az mı, çok mu?

İtiraf edelim, çoğumuz maaş pazarlığında iyi değilizdir. Kabul, bu bir yetenek ancak yine de bazı ipuçları iş görüşmesinde veya zam talep ederken işinize yarayabilir. İşte size maaş pazarlığı yaparken size yardımcı olabilecek ip uçları!

Daha önceden bu tür bir deneyiminiz yoksa, yani ilk işiniz ise maaş pazarlığı konusunu sakın siz açmayın! Bekleyin görüşmeyi yaptığınız kişi konuya girsin. Size ne kadar ücret beklediğiniz sorulursa eğer kesin bir cevap vermeyin, karşınızdaki kişinin aklındaki ücreti öğrenmek için sorularınızla onu yönlendirin.

Diğer bir alternatifte isteyeceğiniz ücreti internet aracılığı ile öğrenin. Benze şirketlerde sizinle yakın bölümlerde ve pozisyonlarda çalışmış kişilerle irtibata geçebilirsiniz. Böylece yaklaşık ne tür bir ücret istendiğini bulmuş olursunuz.

En önemli noktalardan birisi de ücret konusunda tek bir fiyat vermeyin. Mutlaka vereceğiniz ücret talebi bir aralığı kapsamalıdır. Ayrıca beklentinizin net mi yoksa brüt mü olduğunu da belirtin.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir