Maaş görüşmesi nasıl yapılır?

0

Maaş görüşmesi nasıl yapılır?

İş görüşmesine çağırıldıktan sonraki aşama olan iş görüşmelerinde, hepinizin karşılaşacağı sorulardan bir tanesi olan maaş beklentiniz sorusuna nasıl yanıt vermelisiniz? Hep beraber öğrenelim.

Genellikle iş verenler, maaş beklentiniz nedir? diye bir soru sorarlar. Genel olarakta adayların verdiği cevap şudur: “Eminim sizin şirketinizde bir ücret skalası vardır. Benim meziyetlerime ve yapacağım göreve uygun bir ücret siz sunacaksınızdır.” gibi karşılıklı temenniler içerisinde geçen bir genel konuşma yapılır. Ama aslında sizin beklentiniz net bir rakam duymak, işverenide beklentisi ne beklediğinizi, nasıl bir rakam beklediğinizi öğrenmek. Çünkü her firma 3 verebiliyor, ama siz 8 istiyorsanız, arada kapatılamayacak bir uçurum var demektir. İki tarafında zamanını boşuna kaybetmemek gerek.

Burada bizim tavsiyemiz tüm mülakat aşamasında olduğu gibi burada da açık olmak. En son aldığınız bir maaşınızı söyleyebilirsiniz, yada beklentinizi söyleyebilirsiniz.

Burada en büyük korku şudur: Firma 4 verebilecekken, ben 2 istersem, iki bana yeter dediğim için bana iki verdiler konusudur. Hiç bir doğru düzgün kurumsal şirket, biz dört verecektik, ancak kişi bizden iki istediği için iki verelim demezler.Tabiki bunu diyenler olabilir. Ancak bunlar kurumsal olan firmalar değildir. Bu nedenle beklentinizi net bir şekilde söyleyin.

Eğer Maaş Önerileri Beklentinizi Karşılamazsa?

Direkt reddetmek mi gerekir, yoksa pazarlık mı yapmak gerekir?

Bu hususta pazarlığa girmek pek hoş karşılanmaz. Ancak sizin beklentiniz beş iken size üç önerirlerse,  bu durumda siz önerinizi yapabilirsiniz. Öncelikle ben bir düşüneyim dersiniz, konuyu kapatırsınız. Tercihen 1 gün sonra, fazla vakit geçirmeden ama hemende görüşme arkasından olmayacak şekilde 1 gün sonra tekrar ararsınız, benim beklentim aslında bu rakamdır. Bu benim aile düzenim açısından, gelir gider dengem açısından zorluk yaratabilecek acaba bunu kapatma imkanımız var mı?  Yada bunu ne zaman kapatma imkanımız olabilir? gibi sorular yönlendirebilirsiniz.

 

 

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir