Maaş Gelir Vergisi Hesaplama

0

2017 Gelir Vergisi Hesaplama

Hukukta hak iddia edebilen ve yetki sahibi olabilen kişilere çalıştığı kurumdaki yıllık kazancı üzerinden alınan vergi gelir vergisidir. Bu vergiyi ödemek zorunda olan kişiler Gelir Vergisi Kanunu’nda belirlenmiştir. Ticari ve zirai kazanımlar, serbest meslek gelirleri, gayrimenkul sermaye kazançları, menkul sermaye kazançları, ücretler ve diğer iratlar olarak belirlenmiştir. Bir diğer şekilde gelir vergisi uygulanırken tam ve dar mükellefiyetlik durumu vardır. Bu durumda Türk vatandaşı olması durumunda yurt içi ve dışı her yerde kazandığı iratlar üzerinden, Türk vatandaşı değil ise sadece yurt içinde yapılan kazanımlar üzerinden gelir vergisi alınmaktadır.

Maaş Gelir Vergisi HesaplamaGelir vergisi ne zaman ödenir ?

Tüm kazanç sağlayan kişilerde gelir vergisi iki taksit halinde ödenmektedir. Ödeme seçeneği de ikiye ayrılmaktadır. Ticari kazançlar ile kazanılan iratlar için ilk taksit şubat ayının son gününe, ikincisi ise haziran ayının son gününe kadar gerçekleşmektedir. Ancak ticari kazanımlarla iratlar elde edilmediğinde ise mart ayı son günü ve haziran ayı son gününe kadar ödenmesi gerekmektedir.

Maaşlarda Vergi Kesintisi Nasıl Hesaplanır?

Alınan ücret:

  • 12600TL ve altında ise %15,
  • 30000TL ve altı için 12600TL’ye kadar 1890TL gerisi için %20,
  • 69000TL ve altı 30000TL kadarı için 5370TL gerisine %27,
  • 69000TL ve üzeri için de 69000TL için 15900TL gerisi %35

oranında vergiye tabi tutulmaktadır. Bu bilgiler doğrultusunda kendi yıllık maaşınızın gelir vergisini hesaplamanız kolay olacaktır.

Firmalara ve Mesleklere Dair Maaş Bilgilerini Hemen Öğrenin!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir