Leed Sertifikası Nedir

0

 Leed Sertifikası Nedir?

Bilgi çağının yaşanması ile birlikte birçok şirket birçok farklı alanda sertifika vererek kişilerin kendilerini geliştirmelerine teşvik yapılmaktadır. Bu sertifikalardan birisi de leed sertifikası olmaktadır. Leed kelimesinin Türkçe karşılığı; “Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik” anlamına gelmektedir.

Leed Sertifikası Nedir?

Kendisini geliştirmeyi hedefleyen ve kişisel gelişimine önem veren kişiler için gerek Türkiye’de gerekse dünya çapında en çok tercih ettiği sertifikaların başında leed sertifikası gelmektedir. Leed sertifikası; “Çevreye Duyarlı Yapı Sertifikası” olmaktadır. Tüm yapılar için alınabilen leed sertifikası, bina yapılarına göre sınıflandırılarak verilen bir yapı sertifikasıdır.

Leed Sertifikası Nasıl Alınır?

Leed sertifikası; spor salonları, çok katlı binalar, kongre salonları ve iş merkezi gibi birçok yapı için uygun olmaktadır. Ancak Leed sertifikası alabilmek için bu sertifikayı veren birçok şirket vardır ve bu şirketlerden birisi ile irtibata geçilerek iletişim kurulmalıdır. Bu aşamadan sonra yapının uygunluğuna göre uzman ekibi ile inceleme yapan şirket, yapının olumlu olması durumunda sertifikayı vermektedir.

 Leed Sertifikasını Almak İçin Şartlar

Leed sertifikası alınacak olan yapının peyzajı, elektriği, altyapı çalışmaları, mimari yapısı, proje özellikleri mutlaka leed sertifikasına uyumluluk göstermek durumundadır.

 Leed Sertifikasını Almak Ücretli midir?

Leed sertifikası birçok uzman ve eğitimli kadrodan oluşan firmalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla da bir yapı için alınacak olan leed sertifikası için her firmaya göre değişkenlik gösterebilecek bir ücret talep edilmektedir.

 Leed Sertifikası Kaç Günde Alınır?

Leed sertifikası alımında kesin bir gün aralığı verilmemekle birlikte her firma için gün aralığının değişkenlik gösterdiği söylenebilmektedir. Ancak yapının yeşil bina özelliklerine uygun olması halinde 2 ile 3 hafta içerisinde sertifikası alınabilmektedir.

 Leed Sertifikası Almak İçin Yaş Sınırı Var mı?

Leed sertifikası alımında herhangi bir yaş sınırı yoktur. Yapı inşasında bulunan kişiler leed sertifikasını yapı uygunluğu doğrultusunda alabilmektedir.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir