Laborant CV Örneği

0

Laborant CV Örneği 

Laborant Hakkında Genel Bilgi

Laborant bir sağlık çalışanıdır. Sağlık kuruluşlarının bünyelerindeki laboratuarlarda çalışan çeşitli konularda araştırmalar yapan ve yaptıkları deneylerle hastalara ve hastalıklara yardımcı olan kişilerdir. Bu kişilerin yaptıkları analizler ve araştırmalar doktorların hastalık teşhisi ya da tanısı için istenen işlemlerdir. Farklı deney araçları ve tıbbi malzeme kullanan laborantlar aynı zamanda bu malzemelerin bakım ve temizliğinden de sorumludur. İş bulma olanağı yüksek olan bir bölümdür. 

Laborant CV’si Neleri İçermeli

Laborant CV’sinde genel olarak bir CV’de bulunması gereken giriş yazısı, adres ve iletişim bilgileri, profesyonel iş deneyimleri, kimlik ve eğitim bilgileri, ek bilgiler, sertifika bilgileri ve referanslar bilgileri gibi bölümler yer almalıdır. Tıbbi laboratuarlarda kullanılan araç gereçler hakkında da bilgi sahibi olduğunu göstermelidir. 

Laborant CV’sinde Giriş Yazısı Nasıl Olmalı?

Yazılacak olan giriş yazısında daha önce tecrübe edindiği araştırma konuları ve ortaya çıkardığı analiz sonuçları hakkında kısa bilgi verilebilir. Özellikle son zamanlarda ilgi konusu olan bir alanda yapılan b,r araştırma sonucu giriş yazısında yer alırsa bu laborantın CV’sinin öncelikli değerlendirilme şansı doğabilir. Unutulmamalıdır ki giriş yazıları her zaman ilgi uyandırıcı olmak durumundadır.

 Laborant CV Orneklerine ve Bos CV Sablonlarina Buradan Ulaşabilirsiniz!

Laborant CV’sinde Eğitim Bilgileri Nasıl Yazılmalı?

Günümüzde laborant olmak isteyen kişiler sağlık meslek liselerinin sağlık memurluğu ve laboratuar teknikerliği bölümlerinden ya da ön lisans derecesinde eğitim veren üniversitelerin tıbbi laboratuar bölümlerinden mezun olmak durumundadırlar.  Sağlık ile alakalı bölümler önemli uzmanlık bilgisi istediği için daha sonra kurs ve benzeri yollarla bilgi birikimi sağlanamaz. Laborant olan kişilerin CV’lerinde eğitim durumlarını belirtirken okul, bölüm ve mezun olunan yıl bilgisini doğru bir şekilde yazmaları ve eğer varsa okul dönemi içinde kazanılan başarılardan bahsetmeleri uygun olur. 

Laborant CV’sinde İş Deneyimi Alanı Nasıl Yazılmalı?

Laborant mesleğini yürüten kişilerin yaptıkları iş oldukça önemlidir. İnsan sağlığına verilen önem düşünüldüğünde yaptıkları işin aslında hata kabul etmediği kendiliğinden ortaya çıkar. Bu sebeple bu göreve seçilen kişilerin deneyimli olmaları beklenmektedir. Deneyimsiz olan yeni mezunların ise meslekte başarılı olabileceği inancı uyandırması gerekir. Kişiler deneyimlerini yazarken kısa ve net bilgiler vermeye özen göstermeli altına imza tıkları önemli başarıları varsa öncelikle bunlara yer vermelidirler.

Laborant CV’sinde Olması Gereken Kişisel ve Mesleki Yetkinler Nelerdir?

Mesleki anlamada yukarıda da yazdığımız eğitim bölümlerinden mezun olma şartı bulunmaktadır. Yapılacak olan araştırmalarda ve deneylerde kullanılması gereken enjektör, termometre, azot tankı gibi teknik araç gereç ve ölçüm aletlerini kullanabilmesi gereklidir. Bunun yanında bu alanda çalışan kişilerin şüpheci, meraklı, işini severek yapan, özverili ve sabırlı kişiler olması oldukça önemlidir. 

Laborant CV’sinde Referans Bilgisi Eklemeye Gerek Var mı?

Referans bilgisi verilmesi kesinlikle önemlidir. Özellikle sağlık alanında çalışan kişilerin yaptıkları işler dediğimiz gibi hata götürmediği için seçilecek personele güvenilmesi gerekir. Personel seçimi yapacak kişiler önceki deneyimleri hakkında kişilerin nasıl çalışanlar olduklarını öğrenmek istediklerinden referansların bilgisine başvururlar. Bu sebeple CV’ye yazılan referans bilgileri doğru verilmelidir.


Mesleklere Göre Örnek CV’ler

 Diğer Mesleklere Göre Hazırlanmış CV Örneklerine Buradan Ulaşabilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir