Kuran Kursu Mülakat Soruları

0

Kuran Kursu Mülakatı

Kuran Kursu öğreticisi, talebelerin eğitim ve öğretimi ile ilgili işlemlerden sorumludur. Kurs sonunda imtihanlarını yapmakla, temel fıkıh ilmini, dini kavramları bilmelidir. Ayetleri doğru şekilde telaffuz edebilmeli, insanların anlayacağı şekilde anlata bilmelidir. Bununla beraber siyer-i nebi (Hz. Muhammet sav.) hayatını iyi bilmelidir. İslam’ın ve imanın şartlarını bilmeli ve talebelere anlatabilecek şekilde yeterli bilgiye sahip olmalı. Allah ibadet etmenin önemini, ibadet şekillerini bilmeli ve talebelere örnek olacak davranışlara sahip olmalıdır.

Kuran Kursu Öğreticisi Ne İş Yapar?

Kur’an Kursu Öğretici olabilmek için başvuru şartlarının başında ilahiyat fakültesi, ilahiyat ön lisans, imam hatip lisesi mezunları bölümlerinin birinden mezun gereklidir. Başvuru yapanlar için KPSS sınavı din hizmetleri bilgisi anından alınan puan sıralaması yapılarak adaylar arasından o yıl belirlenen sayıda başvuru yapan kişileri mülakat sınavı için çağrılır.

Kuran Kursu Öğreticisi Olmak İçin Ne Okumak Gerekir?

Kuran kursu mülakat sorularında başarılı olanlar öğretici olarak seçilir. Okul öncesi çağı çocukların öğreticisi olabilmek için çocuk gelişimi ve etkinlikleri sertifikası almak gerekir.

İmam CV Örneklerine Buradan Ulaşabilir, Ücretsiz İndirebilirsiniz!

Kuran Kursu Öğreticisi Mülakat Aşamaları

Bu sertifikayı uzaktan eğitim ile Uludağ Üniversitesi sürekli eğitim merkezi (USEM) vermektedir. Kur’an Kursu Öğretici olarak atanan kişilerin kadro dereceleri yine aşağıda belirtilen eğitim durumlarına göre belirlenmektedir.

Kuran Kursu Öğreticisi Mülakatında Sorulan Sorular

Kur’an Bilgisi, Tefsir, Akaid & Kelam, Fıkıh – İlmihal, Hadis, Siyer, İslam Tarihi, Dinler ve Mezhepler Tarihi konularından sorular sorulmaktadır. İkinci aşamada ise; Fetih -Rahman -Hucurat- Nebe-Mülk-Yasin- Duha ve alt sürelerden sorumludur. Bu surelerin ezberi iyi yapılmış olmalıdır. Çünkü surenin herhangi bir yerinden soru sorulabilir. Sınavın yaklaşık %30 u bu konulardan sorulmaktadır.

Üçüncü aşamada ise; Cenaze işlemleri ve duaları, nikâh kıyılması ve duaları, cuma hutbesi ve duaları, yemek duası, hatim duaları ile ilgili ezberlerin tam yapılmış olması gereklidir.

En son temel dini bilgiler ile ilgili genel sorular sorulmaktadır. Mülakat sınavında bayan ve erkeklere aynı sorular sorulmakta olup, bayanlara da Cuma namazı ve hutbe ile alakalı sorular bazen sorulabilmektedir.

2018 Yılı İmam Maaşlarına Buradan Ulaşabilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir