KOSGEB mülakat soruları

0

KOSGEB mülakat soruları

KOSGEB mülakat soruları ve cevapları

Kosgeb yani uzun adıyla küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme ve destekleme dairesi başkanlığı, adından da anlaşıldığı üzere yatırımlarda bulunmak isteyen işletmecileri destekleyen bir kurumdur. Tabi yatırımınıza destek almanız için belirli şartları sağlıyor olmanız gerekli. Peki, bu şartları sağlayıp sağlamadığınıza nasıl bakıyorlar? İşte burada Kosgeb mülakat soruları devreye giriyor. Yani Kosgeb sizi bir yatırımcı olarak mülakata alıyor ve bunun sonucunda size kalkınmanız için yardım edip etmeyeceklerine karar veriyorlar.

Bu mülakat süreci nedir? Nasıl sorularla karşılaşabilirsiniz?

KOSGEB mülakat süreci

  • Tabi ki size gelecek ilk soru iş için ürettiğiniz fikir ve istediğiniz sektör hakkında ne bildiğinizdir. Bunun için önceden ödevinize çalışıp giderseniz daha iyi olur. Çalışmak istediğiniz pazarı iyi bilin.
  • İkinci gelen soru ise, sermayeniz olacaktır. Siz ne kadar bir sermaye ile işe giriyorsunuz gelecek bütçe planlarınız nelerdir? Kosgeb bunun ne kadarına ortak olmalı gibi. Yani kısacası mali işleriniz içinde net bir tablo oluşturmadan karşılarına çıkmayın.
  • Son olarak ise bir işletmeci olarak gereken özelliklere sahip misiniz diye gelecek olan bir kaç soru olabilir. Bunlar genelde;
  1. Bir girişimcide olması gereken özellikler nelerdir?
  2. Siz bu girişimci özellikleri taşıyor musunuz? Örneklendirin.
  3. Neden size bu yatırımı yapalım?

Eğer bu sorulara hazırlanır, işinizi de iyi bildiğinizi gösterirseniz genelde yatırımınız için KOSGEB’ten destek alma ihtimaliniz çok yüksek.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir