Konuşma Terapisti Nasıl Olunur?

0

Konuşma Terapisi Nedir?

Konuşma Terapisi, kişilerde ve çocuklarda oluşan Dil, konuşma ve yutkunma bozukluklarını tedavi etme yöntemidir. Dil ve konuşma bozuklukları birbirinden tamamen farklı sorunlardır. Öncelikle belirtmek gerekir ki, Dil bozukluğu: Kişilerin  sesleri ve harfleri doğru bir şekilde çıkaramamasından oluşur. Konuşma bozukluğu ise: Kişilerin harfleri bir araya getirememesinden oluşmaktadır.

Konuşma Terapistleri ise: dil, konuşma ile ilgili oluşan sorunların rehabilitasyonuyla ilgilenen kişilerdir. Konuşma terapistleri lisans ya da yüksek lisans mezunlarıdır. Türkiye’de çeşitli üniversitelerde, konuşma terapisti yetiştiren bölümler açılmıştır.

Konuşma Terapistler, kekemelik, ses problemleri, yutkunma problemleri, dil ve konuşma bozuklukları, ses problemleri gibi bir çok farklı alan, sorunla ilgilenmektedirler. Çalışma alanları oldukça geniştir.

 

Konuşma Terapisti Nasıl Olunur?

Konuşma Terapisti olmak için öncelikle Psikoloji eğitimi almanız gerekmektedir. Öncelikle lise sonunda girilen sınav sisteminden sonra Üniversitenin psikoloji bölümünü seçmeniz gerekmektedir.

Kişiler psikolog ünvanını aldıktan sonra, istedikleri alanlarda özelleşebilmektedirler. Sizlerde, çocuk psikoloğu alanını seçebilirsiniz. Ardından konuşma terapisi alanında özelleştiğinizde bu mesleğin uzmanı haline gelebilirsiniz.

Konuşma Terapisti Ne İş Yapar?

  • Konuşma terapistleri, dil,konuşma, yutkunma, kekemelik gibi kişilerde ve çocuklarda oluşan sorunların tedavisini yapan kişilerdir.
  • Kişilerde oluşan dil ve konuşma bozukluğunun nedenleri çocukluk zamanlarında oluşmaktadır. Çocukluk zamanı tedavi edilmeyen bu problemler, yetişkinlik döneminde iyice yerleşmiş bir problem olarak karşımıza çıkar. Bu nedenden dolayı yetişkinlerin tedavisi daha uzun sürmektedir. Konuşma terapistleri yetişkinlerdeki bu yerleşmiş sorunları giderirler veya en aza indirirler.
  • 3 yaşına gelen çocukların konuşması beklenmektedir. 3 yaşına gelmiş ancak hala konuşmayan çocukların tedavi görmesi gerekmektedir. Konuşma terapistleri, bu sorunlarının nedenlerini bulmak ve tedavi etmekle yükümlüdürler.

Mesleklere Diar Maaş Bilgilerine Buradan UIlaşabilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir