Konkordato Komiseri Nasıl Olunur?

0

Konkordato Komiseri Nasıl Olunur?

Konkordato Nedir?

Konkordato: Ticaret mahkemesi tarafından borçluyla yapılan bir anlaşmadır. Bu anlaşmaya göre borçlu kişi veya borçlu şirketlerin borçlarını ödeyebilecekleri koşullar dahilinde şartları alacaklı ile yeniden belirleyebilir. Alacaklılar bu durumda alacakları tutarın belirli bir yüzdesinden feragat ederler. Aynı zamanda borçlu olan kişi veya kuruluşta konkordatoda kabul edilen en az %50 kısmını ödemeyi kabul eder.

Konkordato ile iflas arasında ne fark var?

Konkordato, İflas eden şirketlere bir tür koruma sağlar. Son dönemde iflas etmeler yasaklanında yıllardır kullanılmayan konkordato yöntemine geri dönüldi. Av. Şevket Çelik durumu şu şekidle açıklıyor: “İflas erteleme de yasak olunca, firmalar son çare konkordatoya başvuruyor. Aslında firmalar için bir tür harakiri… Konkordatoda süre sınırlı. Biri 3 diğeri 2 en fazla 5 aylık bir süreniz var. Ve bu başvurunun sonucunda iflas kararı da çıkabiliyor. Ancak başka çare olmadığı için firmalar son 1 ayda bu yola başvuruyor. İflas erteleme yolu da kapalı olduğu için son 1 ayda 10’a yakın firma doğrudan iflasını istedi. İflas ertelemenin yeniden devreye alınması gerekir. Zaten mahkemeler, savcılıklara yazı yazıp, başvuruyu yapan firma ile ilgili bilgi alabiliyor. Böylece, kötü niyetli firmaların da önüne geçilmiş olur” şeklinde konuştu.

Konkordato Komiseri Ne iş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Konkordato komiseri: Konkordato anlaşmaların yapılabilmesi ve ticaret mahkemelerindeki bu işlemlerin yürütülmesinden sorumlu kişidir. Yani bir konkordato işlemlerine bakana nevi icra memurları diyebiliriz.

  • Konkordato komiserleri ayrıca avukatları tayin ederler.
  • Konkordato komiseri, gerekli şartları inceler. Konkordato mühleti verilmesi uygun şartların olup olmadığını kontrol eder. Ve son kararı verir.

Konkordato Komiseri Nasıl Olunur?

Konkordato komiseri icra iflas kurulu tarafından belirlenir.

Diğer Mesleklere Buradan Ulaşabilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir