Komi Ne İş Yapar?

0

Komi Ne İş Yapar?

Hizmet sektöründe çalışan bu kişiler lokanta, restoran, kafe ve otel gibi yerlerde müşterilerin istediklerini getirmekle yükümlü olan genelde genç yaştaki kişilerin yaptığı ve garsonlara servis aşamasında ve daha sonrasında yardımcı olan kişilerdir. Komi olarak adlandırılan bu kişilere grum da denmektedir.

Komilerin Görevleri

Komi: çalıştığı yerin masa düzeni, temizliğinden sorumludur. Servantların düzeni, temizliği ve eksik olmamasından sorumludur. Servis aşamasında müşterilerin kullanacağı çatal, kaşık, bıçak, tabak, bardak gibi ürünlerin temizliğinden ve düzgün bir şekilde masaya yerleştirilmesinden sorumlu olması yanında taşıma arabasının temizliği, tepsi gibi diğer ürünlerinde düzeninden bazen sorumludur.

Masa üzerindeki tuzluk, biberlik, peçetelik, ketçap ve mayonezlerin servise hazır şekilde tam olarak doldurulmasını, eksik olmamasını sağlar. Her masada uygun şekilde yer almasını düzenler. Servis aşamasında servantların temizliği ile ilgilenir, anında temizlemesi gerekir. Mutfaktan gelecek yemeklerin hangi sırayla, ne zaman ve hangi masaya gideceği ile ilgilenir. Garsona yemekleri komi götürür.

Servis aşaması bittikten sonra boş ve kirli tabak, bardak, çatal, bıçak ve kaşıkları bulaşıkhaneye götürmesi gerekmektedir. Tüm müşteriler gittikten sonra kirli masa örtülerini toplar, peçete, biberlik ve tuzluk gibi ürünleri düzenler. Ek olarak aşçının yoğun olduğu zamanlarda istediklerini yerine getirmekle görevlidir.

Komi nasıl olur ?

Kıyafetine dikkat eden, temiz ve düzenli giyinen, servis zamanında güler yüzlü olan ve amir, garson ve aşçısına saygılı olan kişiler olmalıdır.

Diğer Mesleklere Dair Maaşları Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

Diğer Meslekler Ne İş Yapar Hemen Öğrenin!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir