Kısa Özgeçmiş Nasıl Yazılır?

0

Kısa ÖzgeçmişKısa Özgeçmiş Nasıl Yazılır?

İş başvurularında işverene kendini tanıtmanın en etkili yolu bir bakışta anlaşılacak, kendinizi en iyi şekilde anlatan bir kısa özgeçmiş hazırlamaktır. Kısa özgeçmişi diğer cv örneklerinden ayıran en önemli özellik net, kısa ve sade olmasıdır. Bunun için word ve excell formatında hazırlanmış boş kısa özgeçmiş örneklerini indirebilir, kolayca ve hızlı bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

Kısa özgeçmiş nasıl yazılmalı ve neleri içermelidir?

  1. Kısa özgeçmişte en önemli unsur kronolojik bir sıraya uymak ve düzgün bir yazı karakteri kullanmaktır. Başvurularınızda en iyi yazı karakterini belirlemek için hangi yazı fontunu kullanmalısınız yazımızdan yararlanabilirsiniz.
  2. Kısa özgeçmişe ad, soyad, doğum tarihi ve yeri ile medeni durumunun anlatıldığı kişisel bilgiler içeren bir bölüm ile başlanmalıdır.
  3. Ayrıca sağ veya sol üst köşeye vesikalık resim yerleştirilmelidir. Özgeçmişe resim eklemek, başvurunun akılda kalmasını ve daha etkili olmasını sağlar.
  4. İkinci bölümde eğitim bilgileri, üçüncü bölümde ise iş deneyimleri kronolojik sıraya uygun biçimde, başlama ve bitiş tarihleriyle, yazılmalıdır. İş deneyimlerinde varsa ayrılma nedeni kısaca açıklanmalıdır.
  5. Dördüncü bölüm kişisel bilgi ve becerileri ( dil, bilgisayar kullanımı ya da işin tanımına göre ekleyebileceğiniz bilgileri) alınan sertifikaları ve kurs bilgilerini içermelidir.
  6. Son bölümde ise referans bilgileri eklenmeli ve özgeçmiş tamamlanmalıdır.
  7. Kısa özgeçmiş, özellikle iş başvurularının şahsen yapıldığı firmalarda ve kariyer hedeflerinin olmadığı sektörlerde tercih edilmektedir.

Kısa Özgeçmiş Örnekleri

Yukarıdaki kuralları dikkate alarak kısa CV’nizi kolayca hazırlayabilirsiniz. Sizler için bu CV formatını kolayca uygulayabileceğiniz, kısa CV şablonları hazırladık. Bu CV şablonlarını bilgisayarınıza indirip, üzeirnde kolayca oynamalar yaparak, kısa özgeçmişinizi oluşturabilirsiniz.

Kısa CV Şablonları

 

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir