Kimya mühendisleri nerelerde çalışır?

0

Kimya mühendisleri nerelerde çalışır?

Kimya mühendisleri nerelerde çalışır?

Maddelerin kimyasal değişimlerini inceleyen onların değişimleriyle ilgili prosesleri hazırlayan ve denetim altında tutan kişilerdir kimya mühendisleri. Üniversitelerin 4 yıllık kimya mühendisliği bölümünden mezun olurlar. Kimya mühendislerinin genel olarak görevlerine bakacak olursak eğer belirli bir kimyasal maddeyi en ucuz şekilde üretmek için tesisleri hazırlarlar, kurulacak tesis için gerekli malzemeyi ve araç gereci sağlarlar, kimyasal maddeler için kullanılan yöntemlerin ayrıntılarını incelerler, çalışma ortamlarını genelde laboratuvarda yürütürler bazen de mühendislik bürolarında ya da işletme ortamlarında yürütebilirler. Peki, kimya mühendisleri tam olarak nerelerde çalışır?

Kimya mühendisleri çalışma alanları

Kimya mühendislerinin çalışma alanları çok geniştir. Endüstriyel tesisler, laboratuvarlar, temel kimyasallar, gıda, çimento, seramik, ilaç, boya, lastik, plastik sektörlerinde çalışabilirler. Kimyasal ve fiziksel süreçlerin ve projelerin tamamlanmasında çalıştıkları için, dağıtım, üretim, dönüşüm, taşıma ve depolama ile ilgili her yerde çalışma ihtimalleri vardır.

Kimyasal analiz yapacak olan firmalarda mutlaka kimya mühendisi veya kimyager çalışmak zorundadır.

Bunların dışında pedagojik formasyon alınarak lise ve dengi okullarda öğretmenlik yapabilirler. Ya da üniversitede eğitimlerine devam edip akademik kariyerle kendi gibi kimya mühendisleri yetiştirebilirler. Kısacası kimya mühendisleri birçok sektörde ve bu sektörlerde birçok farklı pozisyonda çalışabilirler.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir