Kıdem Tazminatı Tavanı 2018

0

Kıdem Tazminatı Tavanı 2018

Yeni yılda milyonlarca çalışanın merakla beklediği ve yakından takip ettiği kıdem tazminatı tavanı 2018 belli oldu. Kıdem tazminatı tavanı geçen yıl 4.732,48 lira iken bu sene yani 2018’de 5.001,76 liraya yükseldi. Bu tavan 1 Ocak 2018 günü itibariyle geçerli olup 30 Haziran 2018’e kadar geçerliliği devam edecektir.

Kıdem Tazminatı Tavanı Nedir?

Kıdem tazminatı, çalışanların işten ayrıldıklarında çalıştıkları süre ve aylıklarına göre hesaplanarak kişiye ödenen toplu paradır. Çalışan işten ayrıldığında bu miktar hesaplanır, buna birde tavan miktar belirlenir, bu her sene değişir. Çalışanın kazandığı aylık miktarına bakılmaksızın maksimum olarak belirlenen kıdem tazminatı tavanı uygulanır. Yani bu durumda bir çalışanın aylığı bin lira da olsa on bin lira da olsa tavan miktarı dikkate alınacak ve hesaplamalar ona göre yapılacaktır. Bu miktar her yıl memur maaşlarının katsayılarına göre Maliye Bakanlığı tarafından belirlenir.

Kıdem tazminatı tavan tutarının belirlenmesinde en yüksek devlet memuru maaşı baz alınır. Başbakanlık Müsteşarına bir hizmet yılı boyunca ödenecek azami emeklilik ikramiyesini geçmeyecek şekilde hesaplanır. Bu şekilde yapılan hesaplamalarla 2018 yılı için belirlenen miktar 5.001,76 oldu.

Kıdem Tazminatını Kimler Hak Eder?

Kıdem tazminatı alabilmek için işveren tarafından işten çıkarılmış olmak gerekiyor. Kendi isteğiyle istifa eden kişiler kıdem tazminatı alamıyor. Aynı zamanda çalıştığı işyerinde minimum bir yıl çalışmış olmak gerekiyor. Fakat bunun yanında kadınlar evlilik nedeni ile çalışmayı bırakmak zorunda kalırsa ve erkekler de askerlik hizmetini yerine getirmek için işten ayrılır ise kıdem tazminatını almayı hak eder. Bunun yanında prim ödeme gün sayısını tamamlayanlar ve emeklilik için gerekli süreyi dolduranlar da kendi istekleri ile istifa ederler ise kıdem tazminatı alabilirler.

 

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir