Kaymakam Nasıl Olunur

0

Kaymakam Nasıl Olunur?

Kaymakam olabilmek için sınava girmek gerekmektedir. Lisans mezunu olmak gereken kaymakamlık için İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri, İşletme, İktisat, Hukuk ve Siyasal Bilgiler gibi bölümleri bitirmek gerekmektedir. Bu bölümlerin haricinde YÖK tarafından bu bölümlere denk olduğu kabul gören bölümlerin bitirilmesi de yeterli olmaktadır. Kaymakam olabilmek için sınava girmek gerekmektedir. Sınava girebilmek için sınavın gerçekleşeceği yıl itibariyle 35 yaşını aşmamış olmak gerekiyor. KPSS’de P37 puan türünden en az 75 puan almak gerekmektedir. 75 ilk okuduğunuzda size basit bir çıta gibi gelse de puanda baraj puanın bu olduğunu, puan sıralamasına göre adayların değerlendirmeye çağrıldığını ve haliyle adayların çok daha yüksek puanlarla sınavı geçtiklerini söylemeden geçmeyelim. Sınavdan başarılı olduktan sonra mülakat aşamasına geçilmektedir.

Kaymakam Ne İş Yapar?

  • Kaymakamlar valilerin emirlerini uygulamakla yükümlüdür.
  • Resmi ziyaretleri kabul ederek, törenlere başkanlık ederler.
  • Halkın şikâyetlerini dinleyerek ihtiyaçlarını tespit ederler. Sonrasında ihtiyaçların giderilmesi için gerekli önlemleri alırlar.
  • İlçede yasaların uygulanması için gerekli olanları uygularlar.

Kaymakam Kaç Saat Çalışır?

Meslek şartları ele alındığında ilçede görev yapan kaymakamların sürekli olarak insanlarla etkileşim halinde olmaları ve seyahatleri haricinde genellikle sabit bir çalışma saatlerinin olması mesleği daha popüler kılmaktadır.

Kaymakam Nerelerde Çalışır?

Kaymakamlar İçişleri Bakanlığına bağlı olarak görev yaparlar. İlçelerdeki kaymakamlık binalarında görev alan kaymakamların çalışma saatleri nadiren düzensizdir. Genellikle düzenli çalışma saatleri olan kaymakamlar görevleri boyunca sürekli olarak emrindeki memurlarla, üst düzey askeri yöneticilerle, valilerle ve vatandaşlarla etkileşim halinde olup bazen seyahat eteleri gerekmektedir. Bir ilçede görev süresini doldurduktan sonra başka ilçeye atamaları gerçekleşir. Özel sektörde kaymakam olarak görev almak mümkün değildir, görev yerleri sadece devlet kurumlarıdır.

Kaymakam Olma Şartları

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
  • Çeşitli nedenlere bağlı olarak kamu haklarından yasaklı olmamak.
  • Savcı olmak için girilecek sınavın yapıldığı yılın Ocak Ayı’nın 1. günü itibariyle 35 yaşını doldurmamış olmak.
  • Askerlikle ilişkisi bulunmamak yada muvazzaflık hizmetini yapmış olmak, ertelemiş olmak ya da yedeğe geçirilmiş olmak.
Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir