Katip Ne İş Yapar?

0

                                          Katip Ne İş Yapar?

Katip remi bir çalışma ortamında evrak ve benzeri işlerini halleden bir iştir. Katipler resmi kurumlarda çalışan bir sekreterdir. Resmi yerde en çok yorulan kesim katip kesimidir. Hep bir koşuşturma içerisindedirler. Bütün evrak getirip götürme işi katiplere aittir.

Katip’in Görevleri Nedir?

Yazı işleri müdürlüğünün tayin ve tevdi ettiği isleri görmek, mahkeme defterinin temiz ve düzgün olarak tutulup yazılması, mahkemeye ait tüm yazışmaları vaktinde yapmak ve dava dosyalarını düzenli ve sıralı bir şekilde bulundurup saklamak, anan prensip her mahkemede ve cumhuriyet savcılığında iş durumunu gösterdiği ihtiyaca göre bazı yazı işleri müdürü ile yeteri kadar zabıt katibi ve katip bulunur.

Katip Kaç Saat Çalışır?

Katip devletin verdiği saatleri temel alarak çalışır. Bu günlerde bir devlet çalışanı 8 saat çalışmaktadır.

Katip nerelerde çalışır?

Daha çok adliye savcılık nüfus müdürlükleri ve ilgili tüm bölümlerde katip çalışmaktadır. Katip olmak için ilk önce lise mezunu olma şartı aranır. Diğer bir şart ise kpss’ye girmek ve en az 70 puan alınması gerekir. Bu puanı geçen adaylar başvuru yapmaya hak kazanır. Daha sonra açılan kontejyanlara başvuru yapılması gerekir. İlk aşamada adaylar 3 dakika içerisinde 90 kelimeyi hatasız yazması şartı vardır. Burayı geçen adaylar mülakata alınır. Bu aşamayı geçen aydalar puanlarına göre sıralanır ve kaç personel alınacaksa listeden sırayla alınır.

Diğer Mesleklere Buradan Ulaşabilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir