Kariyerinize yön verecek 15 önemli ipucu

0

Kariyerinize yön verecek 15 önemli ipucu

Üniversiteyi bitirdiniz artık çalışmanız gerekli. Tabi bu noktada iş bulma aşaması var ancak bundan önce kendi kendinize karar vermeniz gereken daha önemli bir durum var ki bu da kariyerinizi hangi yönde ilerletmek istediğinizdir. Çünkü ilerleyen yaşlarda genelde sektör değiştirmek oldukça zordur. Bir konuda yada bir alanda uzun yıllar çalıştıktan sonra aslında sevmediğiniz bir sektörde olduğunuzu fark ederseniz hem yaşınız ilerlemiş olacak hem de diğer sektöre geçmeniz için tecrübesiz eleman olacaksınız. Bu durumda kariyerinize yön verecek 15 önemli ipucumuzu mutlaka okuyun.

kariyer3

1-Bilgiye açık olun

Ne kadar tecrübeli olursanız olun, sizden daha tecrübeli ve bilgili bir kişi vardır bunu asla unutmayın. O yüzden belli bir süre çalıştıktan sonra ben bu işi öğrendim demek yerine yenilikleri takip edin.

2-Tecrübe önemli

Zaten iş bulmanın en önemli noktası tecrübedir. O yüzden kazanacağınız her tecrübe sizin için çok önemli. Korkmayın, yeni durumlara her zaman açık olun ve öğrenmeye çalışın.

3-Kendinizi sık boğaz etmeyin

İşyerinde sorun yaşadınız bunu yaşayan tek siz değilsiniz. Ülkemizdeki insanların büyük bir çoğunluğu işyerinde sorun yaşıyor ya işiyle ilgili ya da iş arkadaşlarıyla bu durumda en doğrusu olayları akışına bırakmak

4-Çok çalışın

Aldığınız ücret belli daha fazla çalışırsanız kimse size daha fazla maaş vermeyecek ama emin olun ilk 5 yıl gece gündüz çalıştıktan sonra geri kalan hayatınızda oldukça rahat edeceksiniz.

kariyer

5-Diğer departmanlarda bulunun

Sadece kendi işinizi yapmayın arada bir sizinle bağlantılı olan bölümlere gidin ve sizden sonra işleri nasıl devam ettirdiklerini neler yaptıklarını öğrenmeye çalışın.

6-Çok mu daraldınız? Çalışıyormuş gibi yapın.

Bazen çalışmak bile istemeyebilirsiniz. Böyle anlarda alın elinize dosyalarınızı, bilgisayarınızı çalışıyormuş gibi yapın ancak hayal kurun. Kim nereden bilecek?

kariyer2

7-Kaş yaparken göz çıkarmayın

Çok çalışayım, patronun gözüne gireyim derken hayatınızın işten ibaret olmasını istemezsiniz. İşinize hükmetmesini bilin.

8-Kendiniz olun

Sırf diğerlerinin önüne geçmek ya da terfi almak için ya da işi kapabilmek için olmadığınız biri gibi görünmeyin. İleride foyanız ortaya çıkabilir ya da çıkmasın diye siz stresten hasta olabilirsiniz.

9-Maaşı çok düşünmeyin

Evet geçim sıkıntısı malum. Ancak maaş her şey demek değildir. En azından kariyerinizin ilk basamakları için böyle düşünmeli maaş değil, tecrübe odaklı çalışmalısınız.

kariyer4

10-Hakkınızı unutmayın

Maaş her şey değil dedik evet ama hakkınız olanı da istemekten çekinmeyin yoksa ömür boyu kullanılan bir insan olabilirsiniz.

11-Herkes işini sevmez

Mükemmel olan hiçbir iş yoktur. Herkese başkasının işi daha güzel gözükür. Ancak mükemmel iş olmadığını unutmayın herkes zorluk çekiyor.

cvde-referanslar-nasil-olmali

12-Uzun vadeleri düşünün

Ay sonu odaklı çalışmayın, bir işi yaparken size gelecekte bir şeyler katabileceğini göz ardı etmeyin

13-Davet beklemeyin

İşyerinde sosyallik önemli sonuçta ailenizden çok oradaki insanları göreceksiniz. Kimseden davet beklemeyin gidip bir sandalye çekip siz de dahil olun.

14-Hata  yapmaktan korkmayın

En tecrübeli işi bilen insanlar bile hata yapar, Hata yapmaktan çekinmeyin, hata yaptığınızı fark ettiğinizde yardım almaktanda çekinmeyin en güzel tecrübeler aslında hatalardır.

avantaj

15- Dış görünüş önemli

İnsanların kılık kıyafeti o işe ne kadar önem verdiğini ve çalışma arkadaşlarına da saygı duyduğunu gösterir. Başarılı olmak istiyorsanız kıyafetlerinize ve özellikle temizliğinize dikkat edin.

 

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir