Kanun Yararına Bozma Dilekçesi

0

Kanun Yararına Bozma Dilekçesi

                Kanun Yararına Bozma Dilekçesi Nedir? Neden Yazılır?

Daha önceden karara bağlanmış olan bir durumun hukuka aykırı olduğu savunulup yeniden karara bağlanması adına kanun yararına bozma şekli sağlanabilmektedir. Bu durum için de kanun yararına bozma dilekçesi yazılmaktadır. Kanuna aykırı alınmış bir kararın kanun yararına bozulması ile hukukun temelleri sarsılmaz ve olay en doğru şekilde çözüme kavuşmuş olabilir.

                Kanun Yararına Bozma Dilekçesi Ne İçin Yazılır?

Kanun yararına bozma dilekçesinin yazımı, daha önceden karar alınmış bir durumun kanunun yararına olacak şekilde bozulması için atılmış ilk adımdır. Kanun yararına bozma dilekçesi yazımı için zaman sınırı bulunmamaktadır. Kanuna aykırı olduğu düşünülen her karar için kanun yararına bozma dilekçesi yazılabilir.

                Kanun Yararına Bozma Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Kanun yararına bozma dilekçesi, Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilecek şekilde yazılmalıdır. Dilekçe içerisinde sanığın adı, soyadı, T.C. kimlik numarası, adresi, davacı ve davaya katılanlar hakkında bilgi, suç, suçun tarihi ve bozulması istenen karar belirtilmelidir. Daha sonra konunun açıklanması işlemi yazılmalıdır ve neden kanun yararına bozma dilekçesi sunulduğuna dair yazı yazılmalıdır. Delil ve hukuki nedenler sırası ile belirtilmelidir. Bu dilekçeyi yazan kişinin adı ve soyadı, imzası da dilekçede bulunmalıdır.

                Kanun Yararına Bozma Dilekçesi Nereye Teslim Edilir?

Kanun yararına bozma dilekçesi, kararın verildiği yerdeki Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılmalıdır. Bunun yanında kişi doğrudan olarak Adalet Bakanlığı’na ya da Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına da başvurusunu yapabilir. Ancak bu durum daha uzun bir vakit alabilir.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir