Kanun Yararına Bozma Dilekçesi 2018

0

Kanun Yararına Bozma Dilekçesi 2018

Kanun yararına yapılacak olan bozma başvurusu maddi hukuka ve usul hukukuna aykırılıkları içerebilir. Her iki hukuka uygun olmayan durumda bu başvuruda bulunmak mümkündür. Kanun yararına bozma başvurusunu yaparken başvuru yapacakların dikkatli olmaları ve usulüne uygun şekilde başvuru yapmaları gerekir.

Kanun Yararına Bozma Dilekçesi Nedir? Neden Yazılır?

Kanuna uygun olmayan durumlarda maddi ve usul hukukuna aykırılık var ise kanun yararına bozma dilekçesi hazırlanarak talepte bulunmak mümkün. Günümüzde birçok kişi ilgili kişilere uygun şekilde kanun yararına bozma dilekçesini hazırlayarak bozma talebinde bulunmaktadır.

Kanun Yararına Bozma Dilekçesi Ne İçin Kullanılır

Bu dilekçeyi hazırlayan kişilerin amacı uygun olmayan ve aykırılık olan durum ve olaylarda durumu düzene sokmak için kanundan doğan haklarla hakkını aramasıdır. Günümüzde birçok kişi duruma göre değişen olaylarda kanun yararına bozma dilekçesini hazırlayarak ya da hazırlatarak kullanmaktadır.

Kanun Yararına Bozma Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Adalet Bakanlığı’na hitaben hazırlanan dilekçenin uygun şekilde hazırlanması gerekir. Bu kapsamda “kanun yararına bozma dilekçesi” ile talep edilmektedir. Yargılamanın yapıldığı mahkeme ya da savcılık ile Kanun yararına bozma dilekçesinin verilmektedir. Dosya no ve ilgili  mahkeme detaylı şekilde belirtilerek yazılmaktadır.

Kanun Yararına Bozma Dilekçesi Nereye Teslim Edilir

Günümüzde hazırlanan kanun yararına bozma dilekçesi uygun şekilde hazırlanarak ilgili birimlere teslim edilmektedir. Eksiksiz şekilde kanun yararına bozma dilekçesi hazırlanması halinde yasal prosedür mahkemeye teslim edilerek başlatılır.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir