Kanada Doktor Maaşı

0

Kanada Doktor Maaş Zammı

Bugünlerde gündemde  Kanada’da çalışan 750 doktorun, maaşlarına yapılan zammı protest etmesi konuşuluyor. Doktor maaşlarına yapılan zammın çok olduğunu ve bu artış yerine bu zammın sağlık çalışanlarına dağıltılmasını istediklerini belirttiler.

Yapılan açıklama şu şekilde: “Quebec doktorları, doktorlara verilen maaş artışlarının iptal edilmesini ve sistem kaynaklarının sağlık çalışanlarının iyiliği için dağıtılmasını ve Quebec halkına layık sağlık hizmetlerinin sağlanmasını istiyoruz”

Kanada’da, 500’den fazla doktor ve sakin ile 150’den fazla tıp öğrencisi, maaş artışlarını protesto etmek için imza topladılar.

CNBC’de yer alan habere göre; topladıkları imzanın metninde şu bilgiler yer alıyordu: “Güçlü bir kamu düzenine inanan Quebec (Kanada’da bir eyalet)’te yaşayan doktorlar, tıp federasyonlarımızın yaptığı son maaş artışlarına karşı çıktık.”

Eşitlikten yana olan doktorlar, sağlık personellerinin, hasta şartlarının düzeltilmesi gerektiğini belirttiler. Ve kendilerine yapılacak bu zam yerine, bu şartların iyileştirilmesini istediler.

Sizlerinde Kanada’da nasıl doktor olarak çalışabilirim, dediğinizi duyar gibiyiz. Bu nedenle Kanada’da nasıl doktor olunur? sorunuzun cevabını detaylıca açıkladık.

Kanada’da Doktor Olarak Nasıl Çalışılabilirim?

Öncelikle Türkiye’de doktor olarak çalışan kişilerin Kanada’da da görevlerini yapabilmeleri için gereken ilk şart MMC ile yani Medical Council of Canada ile iletişime geçerek, sertifika süreçlerini başlatmaları gerekiyor. Bu adım Türkiye’den kolayca tamamlanabilir.

Şu adımları sırasıyla takip edin:

  1. En önemli husus, mezun olduğunuz Üniversite’nin Kanada’da kabul görüp, görmediğidir. Bunu  buradan kontrol edebilirsiniz: FAIMER
  2. Üniversiteniz Kanada’da kabul görüyorsa, 2. olarak yapmanız gereken MCC Değerlendirme Sınavına (MCCEE) girip geçerli bir puan almak.
  3. Ve bunların yanında Tıp eğitiminiz boyunca aldığınız kredilerin değerlendirilmesinin yapılması için başvuruda bulunun.
  4. Bu adımları gerçekleştirdikten sonra, mesleğinizi Kanada’da devam edebilmek için kalan işlemleri gerçekleştirebilmek için Kanada’da bulunmanız gerekmektedir.
  5. Daha sonra yapmanız gereken adımlardan biride Kendinizi Eyalet Meslek Odasına kayıt ettirmektir. Kanada’da her eyalet’e göre farklı şartlar bulunmaktadır. Bu bilgilere de aşağıda verdiğimiz Kanada Meslek Odaları listesinden ulaşabilirsiniz.

Meslek Odaları Listesi

Doktor Özgeçmişlerine Buradan Ulaşabilirsiniz!

Kanada Maaşları 2018

Meslek Ortalama Saat Ücreti
Parakende Satış / Tezgahtar $11
Veri Giriş Elemanı $15
Muhasebeci $16
Baş Muhasebeci $17
Kamyon Sürücüsü $19
Su Tesisatçısı $22
Marangoz $22
Sekreter $22
Elektrikçi $25
Mimar $27
Memur $28
Kıdemli Hemşire $32
Bilgisayar Mühendisi $33
Fizyoterapist $34
Avukat $36
Bilgisayar ve Bilişim Sistem Yönecisi $37
Mühendislik Yöneticisi $45
Diş Hekimi $60

Türkiye’de Doktor Maaşları Ne Kadar?

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir