Kabzımal Ne İş Yapar

0

Kabzımal Ne İş Yapar

Bu kelimeyi hepimiz mutlaka duymuşuzdur. Ama çoğumuz bilmeyiz. Kabzımallar hallerde çalışan toptancılardır. Bir nevi hal toptancısı da diyebilirsiniz. Bu yazımızda kabzımal ile ilgili konuları işleyeceğiz.

Kabzımal Nedir

Üreticilerden yani çiftçilerden ürünleri – besin maddelerini satın alan insanlardır. Genelde başkalarının adına çalışırlar. Yani asıl sahibinin adı Ali ise Ali’nin hesabına çalışırlar. Üreticiden aldıkları ucuz malı Perakande satış yapan dükkan ve marketlere kar koyarak satarlar. Aracı tüccarlardandır.

Kabzımal Ne İş Yapar

Büyük şehirlerde ömrü az olan besin maddelerini örneğin meyve ve sebzeleri üreticisinden alırlar perakende satılan bakkal, market veya diğer üçüncü şahıslara satarlar. Burada en çok zorlandıkları şey iyi ve çeşitli üreticileri bulma zorunluluklarının olmasıdır. Yani bir dükkanda oturup da her şey önlerine gelmez. Öncelikle işi öğrenmeleri, iyi mal üreticilerini bulmaları gereklidir. Ardından o malları hızlıca ulaştırmak için gereken araçları. Kendi çevrelerini yaptıktan sonra bir yerde oturup keyiflerine bakabilirler. Ama bu keyif sadece işi öğrendikleri için. Aksi halde işlerini sıkı takip etmeleri lazımdır. Her an telefon ile üretici, şoförler, perakendeciler gibi alım satım işi ile alakalı iletişimde kalmaları gereklidir.

Kabzımal Çeşitleri

Burada çeşitten ziyada çalıştıkları sektör önemlidir. Çeşit dediğimiz şey bu konuda sektördür. Kabzımallar her türlü besin sektöründe çalışmaz. Örneğin karpuz ile alakalı kabzımal vardır, pırasa ile alakalısı vardır, et ve et ürünleri ile alakalısı vardır. Veya bunlardan birkaçı ile ilgilenenleri.. yani tüm besin maddelerini yapabilen kabzımal yoktur. Ne kadar çok çeşitte besin alış verişi yapmak gerekir ise o kadar çok uğraşmak gerekir.

Kabzımal Görevleri

  • A ürününü isteyenlerle iletişimde kalmak
  • A ürününün üreticisini araştırmak – bulmak
  • A ürününü üreticisinden satın almak
  • A ürününü isteyen alıcıya ulaştırmak
  • Alıcıdan hem ürün hem de kendi karını almak
Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir