Joper Nasıl Olunur

0

Joper Nasıl Olunur?

Jandarma Özel Operasyon Komutanlığı en önemli operasyon timlerinden bir tanesidir. Gönüllü olarak gelmek isteyenlerin Jandarma Genel Komutanlığına bağlı olarak rütbeli asker olarak örneğin astsubay, subay, çavuş rütbelerinde İzmir Foça Jandarma Komando Okulunda verilen 15-16 hafta süren eğitim sonrası seçilir. Bu aşamalar çok zorlu aşamalardan oluşur. Atış eğitimleri rehine kurtarma gibi önemli eğitimler sonrasında elenerek seçilirler. Bu birlikte yer almak isteyen jandarmalar ise bir dilekçe ile Jandarma Komutanlığına başvuru yapmaları gerekir.

Joper Ne İş Yapar?

Çok zorlu operasyonlara katılımları sağlar. Jandarma Özel Operasyon Komutanlığı bünyesinde bulunan timler her türlü harekete ve operasyona hazır olmakla birlikte doğal afet gibi zorunlu kalındığı durumlarda göreve gitmektedirler.

Joper Kaç Saat Çalışır? 

Bu özel tim saat noktasında belirli bir zamanı yoktur. Görev nerede ise orada yer almaktadırlar.

Joper Nerelerde Çalışır?

Joper aslında görevin olduğu her noktadadır. Ancak atandığı yere göre bir görev alanı oluşacaktır. Rehine kurtarma, su altı operasyonları, hücre evi baskınları gibi görevler alarak her yer de çalışırlar.

Joper Aranan Özellikler?

Eğitime alınan özel timler burada atış ve mülakatlara katılırlar burada başarılı olmak şartı vardır. Kursu tamamlayanlar joper timine katılabilir.

Joper Maaşları

Timler 6 bin TL ile 10 bin TL arasında bir maaş aralığı vardır. Maaşları operasyonlarda gösterilen başarıda ek bir ücret almaktadırlar. Bu yüzden maaşları kesin olarak söylenmemektedir.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir