JÖAK Nasıl Olunur?

0

JÖAK Nasıl Olunur?

JÖAK, yani Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı Türk Silahlı Kuvvetlerinin en önemli operasyon yapan timlerinden birisidir ve belki de TSK’nın göz bebeğidir. İsyan kontrolü, doğal afetlerde hayat kurtarma, hücre evi baskını, rehine kurtarma, su altı operasyonları ve en önemlisi de terör ile mücadele de en etkili operasyon ekiplerinden birisidir.

JÖAK Olma Şartları

                JÖAK yani Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı mensupları, gönüllü olarak gelmek isteyen Jandarma Genel komutanlığı bünyesindeki astsubay, çavuş ve subaylar arasından Foça Jandarma Komando Okulu’nda verilen eğitimin hemen ardından yaklaşık 16 hafta gibi bir süreyle alınan eğitimin ardından seçilmektedirler. Bu birliğin bir parçası olmak isteyen jandarmalar ise, Jandarma Genel Komutanlığı’na bir dilekçe ile başvurularını yapmaktadır. Yapılan genel değerlendirmenin ardından ise uygun görülen adaylar JÖAK’ta mülakat, spor ve atış testlerine girmektedirler. Bu testlerde ise başarılı olanlar, ilk önce iki haftalık bir intibak eğitimine tabi tutulur. Eğitimin ardından ise Jandarma Komando Operasyon Taburu bünyesinde yine 16 haftalık, fakat yoğunlaştırılmış bir yeterlilik eğitimi verilmektedir. Eğitimler kapsamında ise tim üyeleri uçak, bina ve çeşitli kara araçlarında rehine kurtarma ve bunun yanı sıra birçok eğitim de almaktadırlar. Bu taburda özel harekat timlerinden başka keskin nişancı timleri de görev almaktadırlar.

JÖAK Ne İş Yapar?

                JÖAK yani Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı bünyesinde bulunan timleri çok zorlu operasyonlarda görev almaktadırlar. Bu timler hem çeşitli doğal afetlerde girilmesi zor olan yerlere girerek hayat kurtarmakta, aynı zamanda terör örgütlerine ait hücre evlerine baskınlarda bulunarak, ilerde oluşabilecek can kayıplarını önlemektedirler.

JÖAK Nerelerde Çalışır?

                JÖAK ekipleri, il jandarma komutanlıklarına bağlı olan ve her türlü sahada görev yapma yeteneğine sahip olan ekiplerdir. Bu ekipler için her yer çalışma alanıdır.

Diğer Askeri Meslek Bilgilerine Buradan Ulaşabilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir