İyi Bir Özgeçmişte Olması Gerekenler

0

İyi Bir Özgeçmişte Olması Gerekenler

Özgeçmiş ya da diğer ismiyle CV, kişilerin kariyerleriyle ilgili olarak hazırladıkları bir sunuş belgesidir. Kişiler özgeçmişlerinde kariyerleriyle ilgili olan bilgileri oldukça iyi bir şekilde ifade etmelidirler. Çünkü iş arama sürecinde kullanılan özgeçmişler kişilerin kariyer geleceklerine dair oldukça önemli olan belgelerdir. Özgeçmişte olması gereken bilgiler kişinin başvurduğu işe, pozisyona ya da kişinin kendi durumuna göre değişiklik gösterse de genel olarak iyi bir özgeçmişte mutlaka bulunması gereken bölümler vardır.

İyi Bir Özgeçmişte Genel Düzen Önemlidir

İyi bir özgeçmişte genel bir düzen mutlaka olmalıdır. Her özgeçmişte adı-soyadı mutlaka bulunmalıdır. Özgeçmişte bir mail adresi mutlaka olmalıdır ve bu mail adresi kişi tarafından aktif şekilde kontrol edilmelidir. Bu durum iletişim açısından oldukça önemlidir. Ayrıca özgeçmişte kişinin telefon numarası da yer almalıdır ve bu telefon numarası da tıpkı mail adresi gibi takip edilmelidir. Öyle ki İK uzmanı bu telefon numarasından başvuru yapan kişiye rahatça ulaşabilmelidir.

Özgeçmişin İçeriği Nasıl Olmalıdır?

Özgeçmişte mutlaka kişinin kariyerinin bir özeti yer almalıdır. Aynı zamanda özgeçmişte kişinin kariyer hedeflerine de yer verilmelidir. Kişiler yeteneklerini ve uzmanlık alanlarını oldukça doğru bir şekilde ifade etmelidirler. Ayrıca staj ve iş tecrübeleri mutlaka yazılmalıdır. İyi bir özgeçmişte eğitim bilgilerine de yer verilmelidir. Bu bilgilerin en başında güncel olan yani en son olan eğitim bilgisi yer almalıdır. İyi bir özgeçmişte kişinin katıldığı seminerlere, eğitimlere, kişinin sahip olduğu yabancı dillere, iş becerilerine ve teknolojik yeterliliklere de mutlaka yer verilmelidir. Verilen bu bilgilerin, başvurulan pozisyona göre uyarlanması da önemlidir. İş veren için önemli olabilecek hobiler yazılmalı ve referans belirtilmelidir. Ayrıca ehliyet bilgisi, erkek olanlar için askerlik bilgisi ve başvurulacak olan işin niteliğine göre fiziksel özellikler de iyi bir özgeçmişte olması gereken bilgilerdir.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir