İstinafa Cevap Dilekçesi

0

istinaf mahkemesi

İstinaf Nedir?

İstinaf, Yerel Mahkemenin verdiği hükmü, bir üst mahkemeye iptalini istemek için başvurulması işlemine denir. İstinafta sürecin maddi ve manevi açıdan denetlenmesi yapılmaktadır.

İstinafa Cevap Dilekçesi Nedir?

Yerel Mahkeme tarafından açılan davaya karşı, açılan davanın kendisine tebliğ edildiği günden başlangıç sayılarak, 15 gün içerisinde istinaf dilekçesine cevap verebilme hakkı vardır. Kişiye verilen bu 15 günlük süre geçildikten sonra da kişi katılma yoluyla istinafta bulunabilir.

Öncelikle bilinmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi, istinaf yoluna başvurmak, hükmün icrasını durdurmaz. Öncelikle icranın geri bırakılmasını istiyorsanız, istinafa başvurmamalısınız, icranın geri bırakılmasını talep etmelisiniz. Borçlu olan kişi istifa başvurmanın yanı sıra, icranın geri bırakılmasını da BAM’dan istemelidir.

İstinaf Süreci Nasıl İşler?

  1. İstinaf başvurusu, Yerel Mahkemenin kabul edilebilirlik (süre, başvuru yetkisi, hükmün istinafa uygun olması) incelemesinden geçtikten sonra Bölge Adliye Mahkemesi İlgili Ceza Dairesine gönderilir.
  2. Bölge Adliye (İstinaf) Mahkemesi C. Savcılığı varsa eksikleri giderir, delilleri toplar,  tebliğname hazırlar ve taraflara tebliğini sağlar. ( bu maddenin uygulanması şuan için durdurulduğundan, bu aşama atlanacak)
  3. Bölge Adliye Mahkemesi yerel mahkemenin kabul edilebilirlik incelemesini ve yetkisini kontrol eder.

İstinafa Cevap Dilekçesi Nasıl Yazılır?

İstinaf Cevap dilekçeleri ikiye ayrılır. Bunlar ceza mahkemesi ve hukuk mahkemesi olarak ayrılır. Bu nedenden dolayı başvuracağını yani cevap yazacağınız yere göre hazırlamanız gereken dilekçe değişmektedir.

 

Eğer ceza mahkemesine istinaf cevap dilekçesi hazırlayacaksanız, yazacağınız dilekçede, dosya kara numaranız, başvuracağınız mahkemenin adı, talebiniz, sizin kişisel bilgileriniz gibi detayları unutmamalısınız. Yazımızın alt kısmında sizlerle hem istinaf cevap dilekçe örneği paylaştık, hemde sizlerin doldurabileceği formatta hazırladık. Bilgisayarınıza indirip, üzerinde istediğiniz oynamayı yapabilirsiniz.

İstinafa Cevap Dilekçesi Nereye Teslim Edilir?

İstinaf dilekçesi, kararı veren mahkemece karşı tarafa tebliğ olunur. Karşı taraf tebliğden iki hafta içinde cevap dilekçesini karar veren mahkemeye veya bu mahkemeye gönderilmek üzere başka bir mahkemeye verebilir.

İstinaf Mahkemesine Cevap Dilekçe Örneği

İstinafa Cevap Dilekçesiİstinafa Cevap Dilekçesi İNDİR

 Diğer İcra Dilekçe Örneklerine Buradan Ulaşabilir, Ücretsiz İndirebilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir