İstinaf Dilekçesi

0

İstinaf Dilekçesi

İstinaf, sonuçlanmış olan bir mahkeme kararına itiraz etmek için bir üst mahkeme kuruluna çıkma durumudur. İstinaf dilekçesi de bu durum için yazılıp verilmektedir. İstinaf başvuruları ile Bölge İstinaf Mahkemeleri ya da Bölge Asliye Mahkemeleri ilgilenmektedir.

                İstinaf Dilekçesi Nedir? Neden Yazılır?

İstinaf başvurusu hükmün açıklanmasından itibaren yasal süresi içerisinde hükmü veren mahkemeye bir dilekçe verilmesi veya zabıt kâtibine bir beyanda bulunulması suretiyle yapılır; beyan tutanağa geçirilir ve tutanak hâkime onaylattırılır. Bu durum için de bir istinaf dilekçesi yazılmaktadır. İstinaf durumu ve dilekçesi kara bağlanmış bir davanın yeniden görüşülmesi için bir üst mahkemeye başvurulması dilekçesidir.

                İstinaf Dilekçesi Ne İçin Kullanılır?

                İstinaf dilekçeleri, kişilerin verilmiş olan kararın bozulması için ve yeniden bir üst mahkemede görülebilmesi için başvuruda bulunmaya yaramaktadır. Dilekçeyi alan mahkeme bu dilekçeyi işleme sokar ve davanın yeniden görüşülmesi durumu ortaya çıkar. Birçok kişi istinaf mahkemelerine başvurmaktan çekinmemektedir. Çünkü verilen kararlardan sonra gidilen istinaf mahkemelerinde verilmiş olan cezaların ağırlaştırılması olmamaktadır.

                İstinaf Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Başvuruda bulunan kişi, hükmün neden dolayı bozulmasını istediğini, hazırlayacağı istinaf dilekçesinde göstermek zorundadır. İstinaf dilekçesi kararı veren mahkemeye verilmektedir.  Eğer kararı veren mahkeme başka bir yerde ise İstinaf dilekçesi bulunulan yerdeki görevli nöbetçi mahkeme aracılığı ile kararı veren mahkemeye gönderilmelidir. Burada önemli olan dilekçenin içeriğidir. Dilekçede “İstinaf talebinde buluyorum, ya da bozulması amacı ile itiraz ediyorum” diye açıkça belirtilmesi gerekmektedir. Ayrıca kesinlikle dilekçe ıslak imzalı olmalıdır. Islak imzasız dilekçeler kabul görmemektedir.

                İstinaf Dilekçesi Nereye Teslim Edilir?

İlk derece mahkemelerindenkesin olarak verilen hükümlerin dışında verilen tüm hükümlere karşı istinaf kanun yoluna başvurulabilir. Ancak onbeş yıl ve daha fazla hapis cezasına ilişkin kararlar, bölge asliye mahkemelerince resen incelenir. İstinaf taleplerini Bölge Adliye Mahkemesi olarak isimlendirilmiş üst mahkemeler yapar. İstinaf dilekçeleri de buraya teslim edilmelidir.

İstinaf başvuru süresi kararın tebliğinden veya öğrenilmesinden sonra başlamaktadır. Ceza Mahkemelerine başvuru süresi 7gün, Hukuk Mahkemelerine başvuru süresi 14 gün, İcra Hukuk Mahkemelerinde istinaf süresi 10 gün, İş Mahkemelerinde istinaf başvuru süresi 8 gün, İdare ve Vergi Mahkemelerinde istinaf başvuru süresi 30 gündür.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir