İstihbarat Nasıl Olunur

0

İstihbarat Nasıl Olunur?

Milli İstihbarat Teşkilatı olan MİT’e başvuru yapmak isterseniz birtakım sağlamanız gereken şartlar vardır eğer sizler de bu şartları sağlıyorsanız MİT üyesi olabilirsiniz. Bu şartlardan bazıları; KPSS’den en az 80 puan almış olmak, Yabancı dil sınavı KPDS den en az 70 ve üstü puan almak gibi şartları vardır. Bu şartları sağlamanız halinde sizler de MİT teşkilatına giriş yapabilirsiniz üstelik başvurular internet üzerinden online olarak yapılmaktadır evrakları tamamlayarak online olarak başvuruda bulunabilirsiniz.

İstihbarat Ne iş yapar?

MİT teşkilatında görev yapan istihbaratçılar devletin bekası ve devamlılığı başta olmak üzere farklı konularda görev alırlar. Devletin bekası için iç karışıklık çıkarmak isteyen kişileri ve dış güçlerin yapacakları eylemleri önlemek için çalışır. Bunların yanında pek çok farklı gizli görevleri vardır.

İstihbarat Görevleri

Askeri, siyasi, iktisadi, ticari, mali, sinai, teknik, psikologik ve güvenlikle alakalı olan devletin bekası ve devamlılığı için devlet çapında bilgi toplamak ve yürütmek gibi görevleri vardır. İstihbarat devlet mekanizmasına zarar verecek olan unsurları önceden araştırarak bu olayların ortaya çıkmasını ve aktif hale gelmesini engeller.

İstihbarat Kaç Saat Çalışır?

Çalışma süreleri değişiklik göstermektedir.

İstihbarat Nerelerde Çalışır?

Pek çok yerde kısacası hemen hemen her yerde çalışabilir ve bulunabilirler.

İstihbaratta çalışanlar için aranan özellikler

Öncelikle MİT de çalışmak için KPSS’den en az 80 puan almış olmak gerekir son beş yıl içinde yapılan KPSS den herhangi bir daldan bu puanı elde eden adaylar ve yabancı dil sınavından en az 70 alan adaylar başvurabilir.

Diğer Mesleklere Buradan Ulaşabilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir