İşsizlik Maaşı Nereden Çekilir?

0

İşsizlik Maaşı Nereden Çekilir?

İşsizlik maaşı ilk olarak 2002 yılının mart ayında verilmeye başlanmıştır. İşsiz kalanlara destek amaçlı verilen haklardandır. İşsiz kalan kişilerin iş bulana kadar kullanması için verilen maaştır.

İşsizlik Maaşı Alanlar Ne İş Yapar?

Çalışmakta olduğu iş yerinden kendi isteği dışında ayrılan kişiler ve 3 yıl için de en az 600 gün sigortalı olarak çalışmış olmalıdır. Bunun yanı sıra son 4 ayda sigortasının tam gün yatmış olması gerekmektedir. Eğer çalışmış olduğu kurumdan kendi isteği ile ayrılmış ise haklı bir sebebe dayanması gerekmektedir. Bu sebepler; işverenin ahlak dışı davranışları var ve bu ispat edilmiş ise, işverenin işçinin hak kazandığı maaşını zamanın da ödememesi, iş yerinin kapanması, evlilik sonucu iş bırakmak zorunda kalma, işveren değişikliği sonucu iş bırakma haklı sebepler arasında yer alır.

İşsizlik Maaşı Alanların Görevleri Nelerdir?

Bu haklı sebepler yanında kişinin işsizlik maaşı alabilmesi için diğer sigorta şartlarını da yerine getirmesi gerekmektedir. Mesela son 3 yıl için de 600 tam gün sigortalı olmak gibi.

İşsizlik Maaşı Alanlar Nerede Çalışabilir?

İşsizlik maaşı alanlar herhangi bir yerde çalışamaz.

İşsizler Ne Kadar Maaş Alır?

İşsizlik maaşını almaya uygun olan kişiler; 600 gün sigortalı ise 6 ay, 900 gün sigortalı ise 8 ay, 1080 gün sigortalı ise 10 ay işsizlik maaşı almaya hak kazanmaktadırlar. İşsizlik maaşına başvuru yapıldıktan sonra başvuran kişi şartlara uygun mu diye kısa bir süre araştırılır. Bu maaşı almaya hak kazanırsa kişiye mesaj olarak bilgi verilir. Bu mesaj geldikten sonra ki ay kişi maaşını almaya başlar. Ay sonlarında İŞKUR tarafından PTT hesaplarına maaşları yatar. İş-kur işsizlik maaşlarını PTT’ye yatırmaktadır. Her hangi PTT şubesinden maaşlar alınabilir.

İşsizlik Maaşı ile ilgili Diğer Bilgiler

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir