İşsizlik Maaşı Ne Kadar 2017?

0

İşsizlik maaşı 2017 kaç lira?

İnsanlar üniversiteden, liseden veya hiç okumadan iş sahibi olma imanları vardır. İş sahibi olması ile insanlar belirli paralar kazanmaktadır. Ancak bazı sebeplerle işlerinden ayrılmak zorunda kalan ya da atılan kişiler işsiz olarak bilinmektedir. Ancak ülkemizde işsiz olunsa da belirli zaman içerisinde iş bulamadığı koşulda devlet tarafından işsizlik maaşı ödenmektedir. Her yıl yeniden belirlenen bu maaş 2017 yılında artış göstermiştir.

İşsizlik maaşındaki nasıl hesaplanır?

Her sene belirlenen işsizlik maaşı, o yılındaki asgari ücreti geçmeyecek şekilde ayarlanmaktadır. Bu yıl artan asgari ücret ile doğru orantı da işsizlik maaşı da artmıştır.

İşsizlik Maaşı zammı ne kadar?

İşsizlik maaşı ne kadar yüksek maaş çalışılırken kazanılmış olursa olsun, asgari ücretin % 80’ini geçemezken, % 40’ın altında da ücret ödenmemektedir. Bu yıl ödenecek tutar net 1300 TL ve brütü 1647 TL iken, yeni yılda net 1404.06 TL ve brütü 1777.50 TL olarak belirlenmiştir. Alınacak en düşük tutar 659 TL iken 710 TL’ye yükseltilmiştir.

Bu tutarlar belirlenirken ise çalıştığı zamanda 3 yıl içerisinde 600 gün işsizlik primi ödenmesi ve buna ek olarak son 4 ay içerisinde primini ödeyerek çalışmış olması beklenmektedir. Bu duruma uymayan kişilere başvuru yapıldığında işsizlik maaşı verilmemektedir. Ortalama olarak % 8 oranında maaşlarda artışı alt ve üst sınırda yükselmeleri sağlamıştır.

İşsizlik Maaşı almak isteyenlerin sık sorduğu sorular:

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir