İşsizlik Maaşı Kaç Ayda Alınır

0

İşsizlik Maaşı Kaç Ayda Alınır?

İşsizlik Maaşı Nedir?

İşsizlik maaşı, çalışan kişilerin işsiz kaldıkları zamanlardaki güvencesi olan maaşlardır. İşsizlik maaşlarının 2018 yılında 10 aydan 15 aya kadar çıkabileceği de konuşulmaktadır. İşsiz kalan çalışanların çalıştıkları süre zarfındaki gerekli primlerin ödenmesi halinde ya da sandıklara tabi olması halinde işsizlik maaşlarından yararlanma olanakları vardır.

İşsizlik Maaşı Gerekçeleri

Her işten çıkarılan kişi işsizlikten maaşı imkânından yararlanamayabilir. İşsizlik maaşı için gerekli olan primlerin ödenmesi koşulu olmalıdır. Son 120 gün içerisinde prim ödemesi yaparak sürekli bir şekilde çalışmış olmalıdır. Bunun yanında işten ayrılmadan 3 yıl önceki süreç boyunca en az 600 iş günü prim ödemesini gerçekleştirmiş olması gerekmektedir. İş sözleşmesinin feshinden 30 gün içerisinde işsizlik maaşı için başvurular yapılabilir.

İşsizlik Maaşı Başvurusu

İş sözleşmesinin sona ermesinden 30 gün içerisinde en yakın İŞKUR birimine başvurmak ya da İŞKUR’un internet sitesinden gerekli olan başvurular yapılmalıdır. Böylelikle işsizlik maaşı için gerekli olan koşular incelemeye alınabilmektedir. Buradaki en önemli kural kişinin muhakkak 30 gün içerisinde başvuruyu yapmasıdır. Aksi halde başvuru hakkı kaybolur.

İşsizlik Maaşı Kaç Aydır?

İşsizlik maaşı şu an yürürlükte 10 ay olarak gözükse de yıl içerisinde bu hakkın 15 aya çıkacağı söylenmektedir. Bununla birlikte en fazla işsizlik maaşının da 1422 lira olarak hesaplanmaktadır. Son 3 yıl içerisinde 600 gün prim ödeyene 6 ay, 900 gün prim ödeyene 9 ay, 1080 gün prim ödeyene de 10 ay işsizlik maaşı bağlanmaktadır.

Diger Mesleklere Dair Tum Maas Bilgilerine Buradan Ulasabilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir