İşsizlik Maaşı İçin Nereye Başvurulur?

0

İşsizlik Maaşı İçin Nereye Başvurulur?  

İşsizlik maaşı almak için herhangi bir iş yerinde en az 6 ay düzenli çalışmış ve sigortanızın düzenli yatmış olması gerekmektedir. İşsizlik maaşı almak için işten çıktığınızda İŞKUR işsizlik ödeneğine başvurmanız gerekmektedir. İşsizlik ödeneği siz yeniden bir işe başlayıp sigortanız yatmaya başladığında kesilmektedir.

 İşsizler maaşı almak için gerekli şartlar nelerdir?

  • İşsizlik ödeneği almak için herhangi bir işlerinde en az 6 ay çalışması yeterli olmaktadır fakat sigortasının düzenli yatması gerekmektedir.
  • Herhangi bir iş yerinde çalışan kişi işten çıkartıldığı zaman işsizlik ödeneği almaya hak kazanmaktadır.
  • Çalışan kişinin yüz kızartıcı bir suç işlemeden işten atılmasını veya sözleşmesinin fes edilmesi durumunda işsizlik maaşına başvuru yapabilmektedir. İşçi kendi isteğiyle bir işten ayrılıyorsa işsizlik ödeneği almaya hak kazanamaz işveren bir neden sunmadan işten çıkarttığında işsizlik ödeneğine başvuru yapabilmektedir.

İşsizlik maaşı almaya hak kazanmak için herhangi bir iş yerinde çalışmanız yeterli olacaktır. İşsizlik ödeneğini almaya devam ederken herhangi bir işletmede işe başlarsa işsizlik ödeneği sigorta yatmaya başladığı anda kesilecektir.

 İşsizlik ödeneğine başvuranlar Ne kadar maaş alır? 

2017 yılında işsizlik maaşının en yüksek limiti 1,318 TL olurken en düşük ise 659 TL’dir.

Fakat bu tutar 2018 yılında ise 1,421 TL en yüksek en düşük ise 710 TL’dir. Buda yatan sigorta primleriniz ve çalıştığınız zaman oldukça önem taşır çalıştığınız yıl ve sigorta primleri üzerinden belirlenmektedir.

İşsizlik Maaşı ile ilgili Diğer Bilgiler

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir