İşsizlik Maaşı Alma Şartları

0

İşsizlik Maaşı Almak için Gerekli Şartlar

 Bir devletin en büyük görevi her vatandaşına adil davranması ve her vatandaşı için bir iş olanağı sağlamasıdır. İş olanağı sağlanamadığı durumlarda ise vatandaşın aç kalmaması için gerekli olan yardımların yapılması gerekmektedir. İşsizlik maaşı da bu yardımlardan birisidir. Her insanın dönem dönem bazı inişleri ve çıkışları olur. Çok başarılı olduğu bir dönemde bir insan çok iyi yerlerde çalışabilirken, bir anlık bir düşüş ile de daha kötü işlerde çalışabilir hatta işsiz de kalabilir. İşte vatandaşların işsiz kaldığı bu dönemlerde mağdur olmaması ve en azından kendisini ve ailesinin geçindirebilmesi için devletten aldığı ödenek işsizlik maaşı olarak adlandırılmaktadır.

İşsizlik Maaşı Almak İçin Neler Gereklidir?

İşsizlik maaşı alabilmenin ilk şartı, fiziki ve yetenek olarak iş yapabilme yeterliliği olmasına rağmen, kişinin kendi isteği doğrultusunda işini kaybetmesidir. İş sözleşmesinin şirketi ve ya kurumu tarafından feshedilmesinden 120 gün önce her gün işsizlik primi ödemiş ve her gün çalışmış olmak şartı ile, son 3 yıllık süre zarfından en az 600 gün boyunca işsizlik primi ödenmiş olmalıdır. İşsiz kalma durumunda en geç 30 gün içinde başvuru yapılmalıdır. 30 günlük süre zarfından sonra geçen her gün için işsizlik maaşından yararlanmak mümkün olmayacaktır. Bu şartlar eğer sağlanırsa işsizlik maaşı alınabilir. Bu durumda ise 600 gün sigortalı çalışıp prim ödemiş kişiler 180 gün, 900 gün sigortalı çalışıp prim ödemiş kişiler 240 gün ve 1080 gün boyunca sigortalı olarak çalışıp prim ödemiş kişiler ise 300 gün işsizlik maaşı alabileceklerdir.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

 İşsizlik maaşı, asgari ücretin %80’ini geçmeyecek şekilde hesaplanmaktadır. Bu durumda göre 2017 yılı için işsizlik maaşı üst limiti 1421 TL ve alt limiti ise 710 TL’dir.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir