İşsizlik Maaşı Alma Şartları 2017

0

İşsizlik maaşı 2017 başvuru şartları

Günlük yaşantısını sürdürebilmek için insanlar iş bulma yarışı içerisinde olmaktadır. Hele ki bu zamanda iş bulmak oldukça zorlaşmıştır. Okuyan seviyesinin artışı ve maaş beğenmeme sebebi ile insanlar işsiz beklemektedir. Bunun dışında ise işe sahip olup sonradan işsiz olan kişiler vardır. Bu tarz kişiler belirli koşulları sağladığında da işsiz iken maaş alabilmektedir.

İşsizlik maaşı nasıl alınabilir?

Bu durumdan faydalanabilinmesi için öncelikle kendi iradeniz dışında işten çıkarılmış olmanız gerekmektedir. Çalıştığınız yerin iflas etmesi bu duruma bir örnek olmaktadır. İşsiz olduğuna göre bir diğer koşul bu zamana kadar geçen 3 yıl içinde 600 gün işsizlik sigorta primi yatırılmalı ve bunun 120 günü yani 4 ayı da işten ayrılmadan önceki son günler için olması gerekmektedir. Bunlarla birlikte işsizlik için başvurma süresi işsiz kalındıktan sonra bir aylık zamanı içermektedir. Bu zaman içinde başvuru gerçekleşmezse yine bu ücret alınamamaktadır. İşkur’a yapılan başvuru direk olarak uygun olunmadığı zaman sorun yaratmamaktadır. İnternet adresi üzerinden de başvurusu kolaylıkla gerçekleşmektedir.

İşsizlik Maaşı almak isteyenlerin sık sorduğu sorular:

İşsizlik Maaşı Alma Şartları 2017

2017’de işsizlik maaşı ne kadar

İşlemlerin her biri sağlanıp, ücret ödenmesi onaylandığında son 4 ay içerisindeki alınan maaş hesaplanır ve ona göre ödenecek net ve brüt maaş belirlenir. Asgari ücreti geçmeyecek olan bu miktar en yüksek %80, en düşük %40 olarak belirlenmiştir. 2017 yılında ödenecek üst tutar 1404.06 TL, alt tutar da 710 TL olmaktadır.

Diğer Mesleklere Dair Maaş Bilgilerine Buradan Ulaşabilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir