İsmet Yılmaz Özgeçmiş

0

İsmet Yılmaz Özgeçmiş

İsmet YILMAZ Kimdir?

10 Aralık 1961 yılında dünyaya gelmiştir. Doğum yeri, Sivas Gürün ilçesi olarak bilinen YILMAZ, Recep Tayyip Erdoğan tarafından 64. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti oylaması dahilinde, milli savunma bakanı olarak görev almıştır.

Türk siyasetçi, hukukçu ve milli eğitim bakanı olarak bilinen İsmet YILMAZ, MEB olmadan önce 2015-2017 tarihleri arasında, TBMM başkanı olarak görev almıştır. Hakkında genel bilgiler aşağıda ki gibi olurken, yine bu yayın içerisinden, eğitim bilgileri, kariyeri ve ödülleri hakkında da bilgilere sahip olabilirsiniz.

İsmet YILMAZ Genel Bilgi

                İsmet YILMAZ, annesi Turunç YILMAZ ve babası İbrahim YILMAZ olan ve Adnan YILMAZ adında bir kardeşi olan Türk siyasetçidir. Eğitimi hakkında genel bilgiler ise aşağı da ki gibi olurken, eş ve çocukları hakkında bilgiler bulunmamaktadır.

İsmet YILMAZ Eğitim Bilgileri

                İlk olarak İstanbul Üniversitesinde, üniversite hayatına başlamış olurken, 1982 yılında bu üniversite de Denizcilik Fakültesi’n de makine bölümü mezunu olmuştur. Sonrasında ise 1987 yılında da aynı üniversitenin Hukuk Fakültesi’nden mezun olduğu bilinirken, beraberinde de 1990 yılında İsveç Malmö Dünya Denizcilik Üniversitesi’n de ‘’ Gemi İşetmeleri Teknik Yönetimi ‘’ alanında master yaptığı bilinmektedir. Sonrasında ise Marmara Üniversitesi ‘Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde ‘’ ise; Özel Hukuk Ana Bilim dalında yüksek lisansını tamamladığı alınan bilgiler arasındadır. Genel olarak eğitim hakkında bilgileri bu şekildedir.

İsmet YILMAZ Kariyeri

                Kariyerinde, müşavir avukat, mühendis olarak görev yaptığı bilinmektedir. Siyasi kariyerinden önce yaklaşık olarak 20 yıl kamuda ve özel şirketlerde bu alanlarda görev almıştır. Denizcilik sektöründe hizmet veren İsmet Yılmaz, 31 Aralık 2002 – 8 Mayıs 2017 tarihleri arasında da Denizcilik müsteşarlığında görev almıştır. Burada ise müsteşar olarak görevlendirilmiş olurken, T.C. Anayasası’nda yer alan 114. Maddeye göre Türkiye genel seçimleri öncesinde de bağımsız olarak ‘’ ulaştırma bakanı ‘’ görevini üstlenmiştir.

2007 tarihinden sonra ise ‘’ Kültür ve Turizm Bakanlığı ‘’ kapsamında müsteşar olarak görev yapmıştır. Daha sonra ise 24. Dönem de Sivas Milletvekili olarak görev alarak TMBB’ ye girmiştir. AKP’ nin 3. Döneminde ise sonrasında 2011 tarihinde Millî Savunma Bakanlığına atanarak, yine 25. Dönemde de milletvekili olarak tekrar TBMM’ ye girdiği bilinmektedir.  Son olarak ise meclis başkanı olarak görev almıştır.

İsmet YILMAZ Ödülleri

                İsmet YILMAZ hakkında herhangi bir ödül bilgisi bulunmamaktadır.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir