İsim Değiştirme Dilekçe Örneği 2017

0

İsim Değiştirme Dilekçe Örneği

Kişiler, bazı sebeplere ve etkenlere bağlı olarak, isimlerini ya da soyadlarını değiştirmek istemektedir. Bunun için de ilgili mahkemeye başvurmak ve bir dilekçe hazırlamak gerekecektir.

İsim nasıl değiştirilir?

                20 Mart 2015 tarihinde yasalaşmış olan, İç Güvenlik Kanunu ile birlikte artık isim değiştirmek daha kolay hale geldi. Elbette ki her ne kadar bu işlem artık kolay olsa da, her kişi sadece bir dilekçe yazarak ismini değiştiremeyecek. Bunun için belirlenmiş şartlar gerekirken, yeni sisteme uymak ve şartlarını taşımak gerekebilir.

İsim değiştirmek için, eğer ki tüm evraklar tam ve haklı bir sebebin varlığı söz konusu ise, gerekli mahkemeye başvuru da bulunarak, tek celse de işlem görmek mümkün olabilmektedir. Haklı sebepler arasında şunlar yer alabilir.

İsim değiştirmekte haklı sebepler nelerdir?

  • Kişinin milli kültürüne uymayan bir isme sahip olması
  • Örf ve adetlere uyumsuz olması
  • Gülünç ya da çirkin bir anlama geliyor olması
  • Kişisel ilişkilere zarar vermesi
  • Meslek ya da sanat camiasında yanlış anlaşılmalara sebep olması

İsim Değiştirme Dilekçe Örneği 2017İsim Değiştirme Davası Nasıl Açılır?

                İlgili dilekçe hazırlandıktan sonra, kişinin bizzat bir Avukat yardımı ile ilçesinde bulunduğu Asliye Hukuk Mahkemesine başvuru da bulunması gerekmektedir. İkamet adresinde bulunan mahkemeye başvurması gereken şartlar arasında. Başvuru sonrası dava işlem sürecinde iken;

  • Cumhuriyet başsavcısı
  • Nüfus memuru
  • Nüfus müdürü hazır halde bulunması gerekmektedir.

İsim değişikliği yapıldıktan sonra ise Hakim bu değişikliği resmi gazetede bildiri de bulunarak, nüfus müdürlüğüne de iletmesi gerekmektedir.

Nüfus işlemleri ile ilgili bu Dilekçelerde size yardımcı olabilir:

İsim Değişikliği Davası Ücreti

İsim değiştirmek için başvurduğunuzda ücretler değişiklik gösterir. Öncelikle mahkemeye avukat ile mi avukatsız mı başvuracağınızı seçmeniz gerekir. 2017 İsim değişikliği avukat ücretlerine baktığımızda ortalama 1000 TL talep ettiklerini görmekteyiz. Aynı zamanda mahkemeye başvuru içinde sizden para talep edeceklerdir. Bu işlerin toplamı yaklasık olarak 1500-1600TL’ye mal olmaktadır.

İsim değişikliği için tanık gerekir mi?

İsim değişikliği davası için kişinin kendisi ve 2 adet tanık gerekmektedir. En az bir tanığın ise aile dışında olması gerektiği bilinir. Sosyal yaşantısından ya da iş hayatından bir arkadaşının olması daha faydalı görülür.

İsim Değiştirme Davası Dilekçe Örneği

İsim Değişikliği Dilekçesi İNDİR

Nüfus İşlemleri ile İlgili Tüm Dilekçe Örneklerine ve Formlarına Buradan Ulaşabilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir