İşe başlama formu

0

İşe başlama formu

İşe Başlama Formu Nedir?

İşe başlama ya da işi bırakma formu, kırtasiyeciliğin azalması, işlerin ilerleyişinin hızlanması ve kolaylaşması için oluşturulmuş bir sistemdir.

İşe başlama formu nereye verilmelidir?

  • Gelir vergisi mükellefi olanlar;

işyerinin veya iş merkezlerinin bulunduğu vergi dairesine, gelirleri sadece ücret, gayrimenkul sermaye iradı, menkul sermaye iradı olan veya bunların birden fazlasına sahip olan mükellefler ikametgahlarının bulunduğu yerdeki vergi dairesine, belli bir iş yeri olmadan çalışan ticaret ve serbest meslek erbabları da ikametgahlarının bulundukları yerdeki vergi dairesine, vergi tevfikatı yapmaya mecbur olanların tevkif edilen vergilerle ilgili işlemlerde ödeme ve tahakkukun yapıldığı yerin bağlı olduğu vergi dairesine yapabilirler.

Tabi tüm bu bilgileri muhasebecinizden de öğrenebilir ve işlemlerinizi yapması için ondan yardım alabilirsiniz. Bunun dışında

  • Kurumsal vergi mükellefi olanlar;

Kurumun kanuni veya iş merkezinin bulunduğu yer nerdeyse oranın vergi dairesine, dar mükellef olanlar ise kurumun yurtiçindeki işyerlerinin veya daimi temsilcisinin bulunduğu yerdeki vergi dairesine eğer bunlar yok ise yabancı kuruma kazanç sağlayanların bağlı bulunduğu vergi dairesine işe başlama formunu verebilirler.

ise-baslama-formuİşe Başlama Formu İNDİR

 

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorumu Siz Yapın!

  Subscribe  
Bildir