İş yerinizde mobbing ne demektir?

0

mobbing ne demekİş yerinde mobbing

Toplumsal yozlaşmanın en büyük getirisidir belki de taciz olayları, iş yerlerinde de bu tarz olaylara sıklıkla rastlamak mümkün. Mobbing ise iş yerinde yapılan psikolojik tacizdir ve bu sebepten dolayı sabah uyandığında işinden nefret eden, gitmek istemeyen insanların sayısı giderek artmaktadır.

Aslında bu durum sadece son zamanlarda karşılaşılan bir durum değildir, insanın olduğu her yerde mobbinge rastlamak mümkün ancak eskiden bu durum neredeyse hiç önemsenmezdi. Şimdilerde öne çıkmasının sebebi ise, mobbing’in sebep ve sonuçları artık daha net olarak ortaya çıkmaktadır.

mobbing

Yapılan en belirgin mobbing’ler psikologlar tarafından tanımlanmıştır. Bunlara örnek verecek olursak;

  • Daha sonra karakterinize saldırırlar, arkanızdan konuşurlar bu durum iftiraya kadar gidebilir,
  • Sosyal ilişkilere saldırılar en rahatsız edici olanlarıdır, iş yerinizde kimse sizinle konuşmaz, sözünüzü sürekli keserler, sanki yokmuşsunuz gibi davranırlar.

isyerinde-mobbing

  • Üstünüz sizin gelişmenizi engeller, onun önüne geçmesini önlemek için iş yerinizdeki özgürlüğünüzü kısıtlar, yüksek sesle azarlar vb.
  • Size verilen işleri geri alırlar, fotokopi çekmek gibi daha çok ayak işi olarak tanımlanan işleri yaptırmaya başlarlar,
  • Direk sağlığınızı etkileyebilirler, bu durum ise daha çok ağır fiziksel iş yaptırmakla olabilir, ya da doğrudan fiziksel taciz olabilir.

Bunlar en belirgin mobbing çeşididir. Genel olarak kendi içerisinde organizasyon bozukluğu olan iş yerlerinde görülmektedir ve bu taciz durumu bayanlarda erkeklere oranla daha fazladır.

İşyerinizde yaşanan bu durumu tamamen yok edemeseniz de durdurmak sizin elinizdedir.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorumu Siz Yapın!

  Subscribe  
Bildir