İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası

0

İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası

İş yerlerinde işçilerin karşılaşabilecekleri sorunları ve sıkıntıları en aza indirmek ve işçi sağlığını korumak adına çalışılan iş sahasında oluşacak olan tehlikeleri ortadan kaldırmak için yapılan analiz ve uygulamaların tümüne verilen isimdir, unu yapacak olan yetkinlikteki kişiye ise iş sağlığı uzmanı adı verilmektedir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası Nedir

İş sağlığı ve güvenliği uzmanı olabilmek için iş sağlığı ve güvenliği sertifikası olmak zorunludur. İş sağlığı ve güvenliği uzmanları A sınıfı, B sınıfı ve C sınıfı olmak üzere ayrılmaktadır. İşin tehlike durumuna göre bu sınıflara sahip olan iş sağlığı ve güvenliği uzmanları ilgili birime yönlendirilir ve böylece işçiler için tehlike arz eden durumlardan korunmuş olur.

Ücretlidir fiyat 50 ila 20 TL arasında değişiklik gösterir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika ilgili bölümlerden mezun veya müfettişlere yapılan sınav neticesinde bakanlık tarafından verilir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası için Gerekli Şartlar

İş sağlığı ve güvenliği uzmanı olabilmek için sadece belli şartları taşıyor olmak gerekir bunun için şu şartlar aranmaktadır;

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş müfettişleri ile Sosyal Güvenlik Kurumu müfettişleri, Mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları, Teknik Öğretmenler, Fizikçi, Kimyager veya biyolog unvanına sahip olanlar, Üniversitelerin meslek yüksekokullarının iş sağlığı ve güvenliği programı mezunları iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olabilir

İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası Ücretli Midir?

Eğitim almak ve sınava başvurmak ücretlidir. İlgili bölüm mezunları eğitim alarak sınava başvurabilir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası Kaç Günde Alınır?

90 saat örgün eğitim, 90 saat uzaktan eğitim ve 40 saat staj eğitimi  alan bireyler yapılacak olan sınavda da başarılı olmaları halinde sertifikayı almaya hak kazanırlar.

İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası Yaş Sınırı Var Mı?

Yaş sınırı yoktur.

Diğer Sertifikalara ve Detaylı Bilgilerine Buradan Ulabşabilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir