İş planı nasıl hazırlanır ?

0

İş planı nasıl hazırlanır ?

İş planı nasıl hazırlanır ?

İş planı ; bir işin nasıl ve hangi hazırlıklar tamamlanarak yapılacağını gösteren plandır. İş planı hazırlanırken tüm konular düşünülmelidir. Tüm bunların nasıl yapılacağı tartışılmalı ve en uygun yöntem seçilmelidir. İş planı işin nerede , nasıl ve hangi zamanda yapılacağına bakılarak tasarlanmalıdır. İş planı yapılırken çalışma sahası ve içeri de çalışacak kişilerin tüm konuları düşünülmelidir.

İş Planı Hazırlama Aşamaları

Öncelikle işin tanımı yapılmalı buna göre not edilmelidir. İşin tanımı yapıldıktan sonra işi kim yapacak ise kişi hakkında tüm bilgiler alınmalıdır. İş ile ilgili tüm detaylar düşünülerek en ince ayrıntısına kadar karar verilmelidir. Kararlar doğrultusunda alt başlıklar oluşturularak tüm detaylar burada belirtilmelidir. Detaylar üzerinde her şey konuşulmalıdır.

İşi yapacak olan kişinin iş yerinden veya işten beklentileri öğrenilmeli ve buna göre plan yapılmalıdır. Sonuçta işi yapacak olan kişi veya işin yapılacağı ortam tüm işleyişi etkileyecektir. Bu nedenle yapılan iş üzerinde her şey düşünülmelidir. İş planı tüm detayları bulunduğu ve bir dosya halinde tüm bilgilerin toplanacağı yerdir.

İş planı yapıldıktan sonra uyulması gereken konular da belirtilmeli ve belirtilen konular üzerinde daha hassas olunmalıdır. İş planı içerisinde yapılacak olan iş ile ilgili şimdi , daha sonrası ve bir sorun karşısında nasıl davranılması gerektiği bile bulunmalıdır. Tüm bunlar bulunursa herhangi bir sorun karşısında tüm tedbirler alınmış olur.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir