İş Görüşmesine Giderken Nasıl Giyinilmeli!

0

İşe alım süresince CV’niz, görüşleriniz, işe uygunluğunuz gibi ölçütler büyük yer kaplamasına rağmen, işe kabul edilmenizde belirleyici olacak unsurlar bu kadar değildir. Kıyafetiniz,saçınız,sakal tıraşınız gibi faktörler de çok önemlidir. Peki iş görüşmesine giderken nasıl mı giyinmeliyiz? Seçtiğiniz işe, kuruma, kuruluşa göre bunlar farklılık gösterir.

Kültürel meslekler: Yayıncılık, müzeler, fotoğrafçılık ve medya gibi kültürel sanatlarda çalışmak, hiçbir moda kuralına uymayacağınız anlamına gelmez Şartlar biraz daha rahat olsa da, yine de ofis dengesini bozmamak gerekir. Bu meslek gruba ait bir iş görüşmesine giderken takım elbise giymeseniz de günlük kıyafetlerinizle de gitmeyin. Kot pantolon kesinlikle giymeyin. Modern kesimli düz kumaş pantolon, koyu renkli gömlekler ve önü fermuarlı örme hırka giyebilirsiniz. İşe başladıktan sonra ofiste çalışırken kot pantolonunuzu giyebilecek olmanıza rağmen asla yırtık kotlar tercih etmeyin. İş görüşmesinde kıyafetiniz koyu tonlarda olmalı. Yakalı süveterin altına çizgili ve şekilli gömlekler, kabarık ve çapraz dokunmuş kumaştan yapılan bir pantolonla uyumlu olacaktır. Bu kıyafetin altına da bağcıklı Oxford ayakkabılar ya da hatta süet botlar giyebilirsiniz.

Tutucu meslekler:  Eğer  finansal  sektöründe çalışmak istiyorsanız takım elbise giymeli ve bol bol bu takımlardan almalısınız.Satış ya da finans sektöründe çalışmak için görüşmeye gittiğinizde pantolonu değişik kumaştan parlak düğmeli eski ceketinizi giymeyin. Bu sizin sonunuz olur, tüm çabalarınız boşa gider. Bu meslek grubundaki mesleklerde koyu mavi, siyah ya da odun kömürü renginde takım elbise, beyaz gömlek ve bağcıklı siyah deri ayakkabılar tercih etmelisiniz.

Hizmet sektöründeki meslekler: Bu sektörde çalışmak isteyenler, sürekli insanlarla haşır neşir olcağından daha rahat bir kıyafet tercih etmeli. Ama tabiki de iş görüşmesine giderken kot giymeyin! Hizmet sektöründe görüşmeye giderken, pantolonu değişik kumaştan parlak düğmeli ceket ya da kravatın üzerine süveter ve Chino pantolonu giyebilirsiniz.

 

 

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir